Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 16:04
Reklama Baner reklamowy A1- Krok za krokiem
Reklama

Tajna historia samogonu

Reklama
Bimber był w czasach PRL-u uważany za jednego z najważniejszych wrogów ludowej ojczyzny. Nie chodziło bynajmniej o zdrowie obywateli, a raczej o łamanie państwowego monopolu na wyrób bardzo pożądanego i poszukiwanego towaru – alkoholu. Bimbrowników piętnowała prasa, radio, a potem telewizja. Bez skutku. "Proceder pędzenia" kwitł w najlepsze. Przez dziesiątki lat!
Tajna historia samogonu

Pijani maszyniści rozwalają pociągi, pijani robotnicy psują maszyny, pijana inteligencja pracuje pod psem, sprawy w urzędach utykają co krok, zaniedbywane przez pijanych urzędników, którzy jeśli przychodzą trzeźwi do biur to po to, żeby wycyganić u petentów łapówki na dalsze picie – grzmiał w 1947 r. Jerzy Waldorff, znany publicysta. "Wieś zalana jest bimbrem, produkowanym niemal po wszystkich chałupach". 

Reklama

Zajzajer, bańka, wężownica

Nie była to wówczas nowość. Samogon (bimber, księżycówkę) na wielką skalę zaczęto pędzić w naszym kraju podczas I wojny światowej (wcześniej też to robiono, ale na mniejszą skalę). W tym czasie w imperium Romanowów wprowadzono prohibicję. Została wówczas wstrzymana oficjalna produkcja alkoholu, a zapasy zniszczono. Miało to podobno pobudzić naród rosyjski oraz m.in. ludy przez niego ciemiężone (np. Polaków) do ofiarnej, trzeźwej walki o carskie interesy. Polskie pijaństwo nie znosiło jednak próżni. To był największy bodziec dla rozwoju alkoholowego "czarnego rynku". Efekt? Samogon był wszędzie. Doszło do tego, że stał się on nawet półoficjalnym środkiem płatniczym. Sytuacja nie zmieniła się, gdy zabór rosyjski (Zamojszczyzna znalazła się w nim niemal w całości) zajęły wojska austro-węgierskie. Także wówczas jak grzyby po deszczu powstawały nielegalne bimbrownie. 

Gdy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość otwarto legalne zakłady, w których produkowano alkohol. Jego sprzedaż została jednak objęta monopolem. Dzięki temu zabiegowi, jak oszacowano, aż dziesięć procent dochodów państwa pochodziło z produkcji napojów wyskokowych. Było zatem o co walczyć! Jednak nielegalna produkcja alkoholu nadal miała się świetnie. W 1919 r. na terenie Rzeczpospolitej nadal działało ok. 20 tys. nielegalnych gorzelni. Ile wyprodukowano w nich samogonu? Bez wątpienia był to prawdziwy ocean tego wysokoprocentowego napoju. 

Władze nie odpuszczały. W latach 30. ub. wieku likwidowano w naszym kraju po 3 do 5 tysięcy nielegalnych gorzelni rocznie. Niszczono też wyprodukowany samogon. Jego produkcja nie była jednak zbyt skomplikowana. Łatwo ją było zorganizować. Jak to wyglądało? 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama