Przedsięwzięcie jest reakcją na zjawisko zwiększonego zainteresowania klientów indywidualnych inwestycjami związanymi z obrotem „walutami” wirtualnymi, a także na rynku Forex. Organizator oraz partnerzy akcji chcą zwrócić uwagę na ryzyko na jakie narażeni są potencjalni inwestorzy w tych obszarach.
Akcja ma także na celu zwrócenie uwagi osobom chcącym inwestować swoje pieniądze, aby nie ufały podmiotom oferującym łatwe, pewne i wysokie zyski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsięwzięcia takie mogą mieć charakter piramidy finansowej czyli nienadzorowanej przez państwo struktury, w której zysk zależy wyłącznie od wpłat osób znajdujących się na jej niższych szczeblach. W takim wypadku ideą działania struktury jest konieczność zapewnienia stałego przystępowania do niej nowych uczestników w celu zapewnienia wypłat osobom, które wcześniej przyłączyły się do tej struktury.
Jak przekonują twórcy kampanii, uczestnicy piramidy finansowej dowiadują się, że przedsięwzięcie jest oszustwem, najczęściej dopiero w chwili pojawienia się trudności z regulowaniem przez nią zobowiązań wobec klientów lub nawet jej upadku. Klienci mają wtedy niewielkie szanse na odzyskanie całości lub części powierzonych firmie środków. W ten sposób padają ofiarami oszustw i tracą swoje pieniądze, często nawet oszczędności życia. Dlatego Policja i KNF przestrzega przed lekkomyślnymi i niepewnymi inwestycjami.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kampanii społecznej „A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?”. Szczegóły oraz materiały dotyczące kampanii dostępne są na stronie internetowej: www.knf.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze