Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:34
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nieznane fotografie z Zamościa

Zamojski kolekcjoner starych zdjęć znalazł w Krakowie nieznany do tej pory album fotograficzny ze zdjęciami z Zamościa sprzed co najmniej 128 lat.
Nieznane fotografie z Zamościa

Autor: Fot. Z archiwum Adama Gąsianowskiego

Nieznane ujęcia kościoła Franciszkanów. Fotografie przedstawiające stajnie miejskie, klub oficerski, cegielnię, kolegiatę, koszary, Rynek Wielki z końca XIX wieku. Cykl tych fotografii znajduje się w niewielkim albumie "Widoki z Zamościa" z 1890 roku. Od handlarza starociami w Krakowie kupił je Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Starej Fotografii w Zamościu.

To rzeczywiście rarytas – mówi Henryk Szkutnik, emerytowany pracownik Muzeum Zamojskiego.

Jak to w takich sytuacjach bywa, pomógł przypadek. Adam Gąsianowski, który dokumentuje fotograficznie prace związane z przebudową kościoła Franciszkanów, usłyszał od ludzi, którzy odwiedzają jego muzeum, że ci widzieli kartę pocztową z ołtarzem, jaki znajdował się w tym kościele. Gąsianowski rozpuścił więc wici, że chętnie by taką pocztówkę kupił.

 – Odezwał się do mnie właściciel galerii staroci z Krakowa. Powiedział, że nie ma wprawdzie zdjęcia z ołtarzem, ale ma zdjęcia kościoła Franciszkanów. Pojechałem do Krakowa. Okazało się, że tych zdjęć jest cały album – mówi Gąsianowski.

Album "Widoki z Zamościa 1890 roku" zawierający 27 unikalnych zdjęć należał do Jana Sasa-Zubrzyckiego. Fotografie do niego wykonano w zakładzie fotograficznym Bronisławy Ułasiewiczowej w Zamościu, żony byłego burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Ułasiewiczowa, około 1885 roku przejęła zakład po Kazimierzu Strzeleckim, który został zesłany na Sybir za podpalenie swego domu celem wyłudzenia odszkodowania. Atelier "Fotografia artystyczna" prowadziła przez 12 lat, do 1897 roku, kiedy odstąpiła zakład swojemu siostrzeńcowi 24-letniemu Janowi Strzyżowskiemu, synowi zamojskiego notariusza.

Strzyżowski parał się fotografią z sukcesem przez ponad 40 lat, do wybuchu II wojny światowej. Był jednym z najbardziej znanych zamojskich fotografów.

 – Ułasiewiczowa zostawiła klisze, z których potem Strzyżowski, około 1900 roku, wydał cykl 10 ponumerowanych pocztówek. Pocztówki te podpisał własnym nazwiskiem. Do tej pory przyjmowano, że on był ich autorem. Teraz okazało się, że była nim Ułasiewiczowa. Dziś te pocztówki są poszukiwane przez kolekcjonerów – mówi Adam Gąsianowski.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama