Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

To byłaby "fabryka raka". Ludzie nie chcą wytwórni mas bitumicznych w Sitańcu

Mieszkańcy miejscowości Sitaniec, Wysokie i Chyża nie chcą, by w pobliżu ich domów, na terenie starego poligonu, przy drodze do stacji przeładunkowej w Bortatyczach wybudowana została wytwórnia mas bitumicznych. Boją się o swoje zdrowie. Nie zgadzają się na, jak mówią, fabrykę raka.
To byłaby "fabryka raka". Ludzie nie chcą wytwórni mas bitumicznych w Sitańcu

Autor: mk

Wójt Gminy Zamość podkreśla, że na razie, "w sensie publicznym, nie ma żadnej sprawy". 

– Właściciel nieruchomości złożył wniosek o wydanie opinii na temat oddziaływania na środowisko inwestycji, którą planuje. Wszcząłem postępowanie i poprosiłem Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o opinie w sprawie oddziaływanie inwestycji na środowisko. W opiniach tych stwierdzono, że dla takiej inwestycji nie potrzeba raportu o oddziaływaniu na środowisko. Mimo wszystko podjąłem decyzję, żeby wnioskodawca przedstawiał pełny raport na temat oddziaływania inwestycji na środowisko. Na razie sprawy nie ma. Sprawa wróci, jak będzie raport i wtedy mieszkańcy wezmą udział w postępowaniu. Ja postępuję zgodnie z prawem – tłumaczy Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość.

 

Zaskoczeni i zaniepokojeni

O tym, że w Sitańcu będzie budowana wytwórnia mas bitumicznych, mieszkańcy tej miejscowości dowiedzieli się w marcu. Bardzo krótko (podobno nie dłużej niż dwa dni) na tablicy w gminie wisiała informacja na ten temat.

Marek Nowak, mieszkaniec Sitańca dowiedział się o tej inwestycji z ulotki informacyjnej przygotowanej przez mieszkańca miejscowości Wysokie. W ulotce tej była informacja o planowanej budowie wytwórni mas bitumicznych w Sitańcu na nowej drodze prowadzącej od drogi krajowej do nowego terminalu przeładunkowego na stacji Bortatycze. 

W ulotce można było przeczytać, że "nie zostało zorganizowane jakiekolwiek zebranie, nie było żadnej informacji w biuletynie. Jest to działanie tylko i wyłącznie w interesie prywatnego inwestora, a nie mieszkańców gminy". Ponadto napisano tam: "najbliższe zabudowania mieszkalne znajdują się w odległości ok. 400 metrów od planowanej wytwórni. Oddziaływanie takiego zakładu jest znacznie szersze. W procesie produkcji mas bitumicznych do atmosfery emitowane są ogromne ilości substancji szkodliwych i trujących, emitowane są również węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne i fenol oraz produkty spalania paliw niezbędnych do ogrzania i wysuszenia kruszywa, a także ogrzania zbiorników asfaltu. Należy zaznaczyć, że proces produkcji mieszanek jest źródłem pyłu również przy sortowaniu i transporcie kruszywa...".

- Moja pierwsza reakcja to szok i niedowierzanie. Tak samo zaszokowani byli sąsiedzi...

Więcej na temat tej sprawy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec szopinka 23.04.2017 09:46
Jestem mieszkancem szopinka mieszkam od wytworni ok 500 m samochod co dzien mozna myc zapylenie ogromne wdycha sie nie tylko smrod ale i pyly tiry non stop woza albo wywoza nic to dobrego kolo domu nie jest budowac ale nie blisko domow niech znajda inna lokalizacje

kowal jan 20.04.2017 12:51
Na postawienie wytwórni mas bitumicznych musi być sporządzony raport o odziaływaniu na środowisko. Nie można ot tak sobie postawić wśród zabudowań i sprawa załatwiona. Mieszkańcy Sitańca mają przykre doświadczenie , bo kiedyś stała tam wytwórnia która strasznie dymiła i był smród!!!!!!!!! .Pytanie nasuwa się samo jaki to sprzęt ?czy nowy czy to stary złom , którego pozbyto się na zachodzie

mieszkaniec sitańca 21.04.2017 05:52
Podobno stary złom, którego ktoś pozbył się w Polsce ze wzlędów na ochronę środowiska. Ale będzie odmalowany - czyli jak nowy...@.

ananas 20.04.2017 12:37
Jak działają dwie to nie ma monopolu, a jest konkurencja

xyz 20.04.2017 11:47
Bo u nas ostatnio tylko protesty w modzie, jeśli te raporty będą pozytywne to czego się czepiać, zawsze ktoś się znajdzie kto będzie chciał wypłynąć kosztem kogoś, ale jeśli będą negatywne to wtedy zabronić. W Szopinku są 2 wytwórnie dużo bliżej zabudowań ponad połowę, działają już bardzo długo i nikt nie protestuje, a może to właśnie ta konkurencja podsyca atmosferę by mieć dalej monopol.

mieszkaniec sitańca 20.04.2017 07:35
jak chcą stawiąc to niech znajdą inną lokalizację gdzieś , gdzie nie mieszkają ludzie, bliżej lasów.

Mati 20.04.2017 06:49
A po miejsca do pracy to beda w kolejkach sie ustawiali... Na dachy azbestowe przez sto lat jakos nikt nie narzekal, artykulow spozywczych tez nie jedzmy bo to sama chemia...

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama