Urzędujący od trzech kadencji 52-letni Mariusz Zając rywalizował w drugiej turze z 43-letnim Andrzejem Podgórskim, kierownikiem zespołu marketingu, produkcji i sprzedaży Zakładów Zbożowych w Zamościu.
To było kolejne starcie tych kandydatów. Cztery lata temu Mariusz Zając wygrał w pierwszej turze różnicą zaledwie trzech głosów. W tych wyborach, po pierwszej turze zdobył o 11 głosów więcej.
Dwa dodatkowe tygodnie kampanii wyborczej kandydaci wykorzystali na zdobywanie poparcia u wyborców niezdecydowanych i tych, którzy zagłosowali na kandydata PiS 39- letniego Stanisława Bondyrę z Przewala (w pierwszej turze uzyskał on trzeci wynik i poparcie 680 wyborców). Bondyra swoje poparcie oficjalnie przekazał Podgórskiemu. W drugiej turze Andrzej Podgórski osiągnął o 89 głosów lepszy wynik niż urzędujący burmistrz. Na Podgórskiego zagłosowało 1431 wyborców, na Mariusza Zająca 1342.
– Cóż, nie urodziłem się burmistrzem. Kiedyś musiało to nastąpić. Szkoda tylko, że nie uda mi się zakończyć inwestycji, które rozpocząłem – mówi Mariusz Zając.
– Dziękuję, za zaufanie. Wynik wyborów pokazał, że mieszkańcy oczekują zmiany kierunków rozwoju gminy – komentuje Andrzej Podgórski burmistrz –elekt.
Pierwsza kobieta burmistrz
W Łaszczowie szturmem władzę zdobyła 32-letnia Aleksandra Pietrasz z Ratyczowa, która pokonała walczącego o czwartą reelekcję 53-letniego Cezarego Girgiela. W pierwszej turze, debiutująca w lokalnej polityce Pietrasz, wygrała różnicą 314 głosów, w drugiej turze różnica ta wyniosła aż 797 głosów (poparło ją 1769 wyborców, Girgiela – 972).
– To poparcie społeczne jest naprawdę budujące. Wynik rzeczywiście wysoki, wskazujący, że mieszkańcy chcą zmian. Słyszałem zarzuty, że nie mam doświadczenia w samorządzie, ale gdybym zakładała, że sobie nie poradzę na tym stanowisku, to bym w ogóle nie startowała w wyborach. Czeka mnie i nas wszystkich na pewno dużo pracy – mówi Aleksandra Pietrasz.
Napisz komentarz
Komentarze