Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 01:10
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Szubert z pierwszej kadrowej

W oficjalnej biografii żołnierzy I Kompani Kadrowej jego biogram liczy zaledwie kilka zdań. Niesłusznie.
Feliks Szubert (w I rzędzie od lewej), młodszy brat Franciszka był nauczycielem w szkole Tyszowcach, na zdjęciu w gronie przyjaciół.

Franciszek Szubert z Klemensowa jako żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej wyruszył z podkrakowskich Oleandrów, aby walczyć o niepodległość Polski. Kierował oddziałami POW, bronił Ojczyzny w 1920 roku i trafił do sowieckiej niewoli. Choć osobiście znał Józefa Piłsudskiego i wielu notabli odrodzonej Rzeczpospolitej Polsce, był skromnym nauczycielem wiejskich szkół na Zamojszczyźnie. Nietuzinkową postacią był też młodszy brat Franciszka – Feliks, zamordowany w 1940 roku w Katyniu.

Franciszek Szubert to naprawdę znamienita postać. W przeciwnym razie nie znalazłby się w wyselekcjonowanym gronie żołnierzy, którzy 3 sierpnia utworzyli Pierwszą Kompanię Kadrową – mówi Marek Kołcon, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, który "odkrył" postać Szuberta.

Szubertowie pochodzili z Klemensowa. Ich ojciec Roman (ur. 1864 r.) w dokumentach przedstawiony jest jako fabrykant z Fabryki w Klemensowie. Jego żona Augustyna, o cztery lata od niego młodsza, pochodziła z Hermanów. Mieli dwóch synów: Franciszka urodzonego w 1895 r. i Feliksa, który przyszedł na świat 10 lat później. Czy Szubertowie mieli także inne potomstwo, nie wiadomo.

W Archiwum Państwowym w Zamościu i Centralnym Archiwum Państwowym w Warszawie zachowały się osobiście napisane przez Franciszka życiorysy. Wiadomo więc, że Franciszek Szubert po ukończeniu prywatnej 6-klasowej szkoły powszechnej Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu, w 1912 r. wstąpił do 3-letniego prywatnego seminarium nauczycielskiego "Warszawskich Kursów Pedagogicznych". Jako uczeń Państwowego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego im. Stanisława Konarskiego w Warszawie 12 stycznia 1913 roku wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich. Przyjął pseudonim "Moździński". Rok później w lipcu ukończył kurs instruktorski w Nowym Sączu. Akurat wybuchła wojna. Józef Piłsudski, twórca Strzelca, zarządził mobilizację i koncentrację członków Związku Strzelca i Drużyn Strzeleckich na podkrakowskich Oleandrach. Franciszek z kolegami stawił się na miejsce zbiórki.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Franciszek Szubert, w latach 1945-47 był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Honiatyczach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xyzTreść komentarza: mija się ja z prawdą, uchwałę przygotowała rada i rada zagłosowała, uchwała dotyczyła powyżej 3 lat a to było już w gestii radyData dodania komentarza: 23.12.2024, 22:35Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: MGTreść komentarza: Jaka była kwota przetargu pomiędzy tym z Trzeszczan a „Ekspertem „? Można sprawdzić wypłaty i przelewy Ta baba z prokuratury też coś urwała bo tylko idiota coś takiego cytuje i toleruje Ale za kasę to i matkę można sprzedaćData dodania komentarza: 23.12.2024, 21:51Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: RafalTreść komentarza: Zniszczyć łatwo. Odbudować wszystko będzie gorzejData dodania komentarza: 23.12.2024, 21:06Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: BezpartyjnyTreść komentarza: Skarga została złozona do wojewody przez samego Kowalika!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 21:04Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Tak jest jak większość osób ma głowę tylko po to żeby im się woda do środka mie lała (jak pada deszcz)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 18:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniej
Reklama