Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:27
Reklama
Reklama

Szubert z pierwszej kadrowej

W oficjalnej biografii żołnierzy I Kompani Kadrowej jego biogram liczy zaledwie kilka zdań. Niesłusznie.
Szubert z pierwszej kadrowej
Feliks Szubert (w I rzędzie od lewej), młodszy brat Franciszka był nauczycielem w szkole Tyszowcach, na zdjęciu w gronie przyjaciół.

Franciszek Szubert z Klemensowa jako żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej wyruszył z podkrakowskich Oleandrów, aby walczyć o niepodległość Polski. Kierował oddziałami POW, bronił Ojczyzny w 1920 roku i trafił do sowieckiej niewoli. Choć osobiście znał Józefa Piłsudskiego i wielu notabli odrodzonej Rzeczpospolitej Polsce, był skromnym nauczycielem wiejskich szkół na Zamojszczyźnie. Nietuzinkową postacią był też młodszy brat Franciszka – Feliks, zamordowany w 1940 roku w Katyniu.

Franciszek Szubert to naprawdę znamienita postać. W przeciwnym razie nie znalazłby się w wyselekcjonowanym gronie żołnierzy, którzy 3 sierpnia utworzyli Pierwszą Kompanię Kadrową – mówi Marek Kołcon, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, który "odkrył" postać Szuberta.

Szubertowie pochodzili z Klemensowa. Ich ojciec Roman (ur. 1864 r.) w dokumentach przedstawiony jest jako fabrykant z Fabryki w Klemensowie. Jego żona Augustyna, o cztery lata od niego młodsza, pochodziła z Hermanów. Mieli dwóch synów: Franciszka urodzonego w 1895 r. i Feliksa, który przyszedł na świat 10 lat później. Czy Szubertowie mieli także inne potomstwo, nie wiadomo.

W Archiwum Państwowym w Zamościu i Centralnym Archiwum Państwowym w Warszawie zachowały się osobiście napisane przez Franciszka życiorysy. Wiadomo więc, że Franciszek Szubert po ukończeniu prywatnej 6-klasowej szkoły powszechnej Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu, w 1912 r. wstąpił do 3-letniego prywatnego seminarium nauczycielskiego "Warszawskich Kursów Pedagogicznych". Jako uczeń Państwowego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego im. Stanisława Konarskiego w Warszawie 12 stycznia 1913 roku wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich. Przyjął pseudonim "Moździński". Rok później w lipcu ukończył kurs instruktorski w Nowym Sączu. Akurat wybuchła wojna. Józef Piłsudski, twórca Strzelca, zarządził mobilizację i koncentrację członków Związku Strzelca i Drużyn Strzeleckich na podkrakowskich Oleandrach. Franciszek z kolegami stawił się na miejsce zbiórki.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Franciszek Szubert, w latach 1945-47 był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Honiatyczach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama