Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:42
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Gdzie pracują Ukraińcy?

Przyjeżdżają do nas za chlebem. Jeżeli są legalnie zatrudniani, to mogą liczyć na świadczenia.
Gdzie pracują Ukraińcy?
Na budowach można spotkać wielu obcokrajowców.

Autor: Fot. pixabay.com

Na koniec roku w województwie lubelskim legalnie pracowało ok. 17 tys. obcokrajowców. To trochę mniej niż dwa miesiące wcześniej. Najwięcej jest obywateli Ukrainy, ale nie brakuje innych nacji. W jakich branżach najczęściej są zatrudniani?

W ostatnich latach dynamicznie rosła liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS-ie. W październiku ub. roku do ubezpieczenia emerytalno-rentowego było zgłoszonych w całym kraju aż 587,3 tys. cudzoziemców. Ale pod koniec roku nastąpił spadek o 17,6 tys. osób.

W województwie lubelskim było podobnie, choć nie tak samo jak w kraju. W październiku ub. roku na Lubelszczyźnie było prawie 18 tys. osób ubezpieczonych z zagranicznym paszportem, a na koniec grudnia już o około 900 mniej. – Ubyło ponad tysiąc obywateli Ukrainy, za to przybyło ubezpieczonych z innych państw, np. z Białorusi – informuje Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w województwie lubelskim.

Nadal to jednak Ukraińcy pozostają najliczniejszą grupą wśród ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców.

Albańczycy z Azerami

W biłgorajskim oddziale ZUS-u, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski krasnostawski, tomaszowski, włodawski i zamojski, na koniec ub. roku ubezpieczenie emerytalno-rentowe miały 1994 osoby z zagranicznym paszportem, czyli o 38 mniej niż dwa miesiące wcześniej. W tym gronie 1341 osób było zatrudnionych na umowę o pracę, 106 prowadziło własną działalność gospodarczą, zaś pozostali byli ubezpieczeni z umowy-zlecenia lub umowy agencyjnej. Warto podkreślić, że obywatele Ukrainy stanowili prawie 87 proc. wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców. W biłgorajskim oddziale ZUS ubezpieczonych było aż 1730 Ukraińców.

Na drugim miejscu byli Białorusi (59), a na trzecim Rosjanie (22). Listę uzupełniają: Rumuni (14), Ormianie (10), Gruzini (7), Mołdawianie (7), Włosi (6), Litwini (6), Kazachowie (6), Brytyjczycy (6), Czesi (6), Chińczycy (5), Słowacy (5), Portugalczycy (5), Amerykanie (4), Turcy i Austriacy (po 4), a także Niemcy, Albańczycy, Azerowie, Węgrzy i Afgańczycy (po 3).

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama