Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:36
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny Portret Zamojszczyzny: Pamiątka od piramid trwalsza

Fasadę Starej Bramy Lubelskiej (wcześniej nazywano ją Bramą Janowicką) zaprojektował Bernardo Morando, włoski architekt. Pracował on dla Jana Zamoyskiego – wielkiego kanclerza, hetmana, fundatora i założyciela Zamościa. Budynek był wówczas piękny i okazały. Zaborcy go zdewastowali.
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Pamiątka od piramid trwalsza

Autor: Andrzej Albigowski. Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowskiego

Budowę tej ceglasto-kamiennej bramy (miała ok. 11 m. wysokości) zakończono ok. 1585 r. Na fasadzie budowli umieszczono piękną, alegoryczną postać dumnej kobiety – Polonii oraz łaciński napis o treści "Witaj Matko Polsko, żywicielko, my Ciebie powinniśmy bronić nie tylko murami, lecz także i oddaniem życia. O Gwiazdo Szlachetności i Wolności, Polsko, witaj nam" (rzeźba oraz napis zostały zrekonstruowane w 1981 r. przez Jana Bulewicza). Brama miała także znaczenie obronne.
"Miasto było objęte fortyfikacjami typu nowowłoskiego z obszernymi bastionami" – pisał w 1954 r. prof. Stanisław Herbst, w swojej książce pt. "Zamość". "Wały, początkowo ziemne, na przełomie XVI i XVII w. zaczęły otrzymywać oskarpownie ceglane. Ważnym ich elementem były bramy morandowskie (chodzi także o Starą Bramę Lwowską – przyp. red.): obie ciekawe, silnie rustykowane (uczony miał na myśli sposób dekoracyjnego obrobienia faktury powierzchni muru kamiennego lub kamiennej okładziny: dzięki temu uzyskiwano tzw. surowy wygląd) z przejazdem zasklepionym półkoliście (...)".
Obie budowle prezentowały się pięknie. Jednak zdaniem prof. Herbsta ta prowadząca w stronę Lublina miała pewne... niedociągnięcia.
"Brama Lubelska (...) była prostsza, bardziej przeładowana inskrypcjami. Brama Lwowska, wykonana według kontraktu z r. 1599, skomponowana jest dojrzalej i staranniej. Plastykę jej wzbogaca ryzalitowanie (chodzi o tzw. występy z lica elewacji: w kształcie prostokąta lub półkola – przyp. red.). Obie stanowią pierwszy przykład polskich bram fortecznych".
W 1588 r. Jan Zamoyski kazał jednak Bramę Janowicką zamurować. Była to "pamiątka" przejazdu przez tę budowlę arcyksięcia Maksymiliana Habsburga (był także wielkim mistrzem nadal istniejącego zakonu krzyżackiego), który trafił do niewoli polskiego kanclerza po sławnej bitwie pod Byczyną. Tego typu działania Zamoyskiego robiły na ówczesnych wielkie wrażenie.   
"W ten sposób (chodzi o Jana Zamoyskiego – przyp. red.) pozostawił on pamiątkę po sobie od piramid i pomników trwalszą, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie" – pisał w 1598 r. Jerzy Dousy, uczony holenderski, który zachwycał się potężnymi, zamojskimi murami i "basztami, chroniącymi mieszczan od nieprzyjaciół".
Nie podobało się to austriackim ziomkom arcyksięcia Maksymiliana. Były tego efekty...

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama