Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:32
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Dobry człowiek kocha psy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Na zdjęciach hrabina Róża Potocka została uwieczniona w otoczeniu swoich bliskich, znajomych oraz gromadki psów. Kobieta tuli się do swoich czworonożnych pupilów, obejmuje je, trzyma na rękach, czule stawia obok siebie na ławce lub przed obiektywem fotografa. Można zauważyć, że także jej synek "Króluś" jest miłośnikiem psów. Takich osób kochających zwierzęta było na Zamojszczyźnie więcej.
Róża Potocka a założonym przez siebie psim cmentarzu w Zwierzyńcu. Można go oglądać także dzisiaj.

Autor: Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowowskiego

Archiwalne fotografie rodziny Potockich emanują ciepłem, radością. Zdjęcia zostały przekazane wiele lat temu przez Różę Potocką znanemu dziennikarzowi Wojciechowi Białasiewiczowi, a potem – za jego pośrednictwem – trafiły do Muzeum Fotografii w Zamościu. Jest ich ponad pół setki. Na większości z nich widać ludzi z psami, bo zwierzęta miały wielkie znaczenie w życiu rodziny Potockich. A gdy pani Róża została sama, nieco wypełniły jej samotność. 

– Rodzinę Potockich dotknęło kilka nieszczęść. Najpierw zmarła ich sześcioletnia córka (w 1927 r. – przyp. red.), a dziesięć lat potem synek, którego widać na zdjęciach, gdy bawi się z psami – opowiada  pochodzący ze Zwierzyńca Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Chłopiec miał na imię Stefan, ale w rodzinie nazywano go "Królusiem". Zmarł w wieku 16 lat (dostał ataku wyrostka robaczkowego, niestety operacja była spóźniona). Mąż pani Róży był natomiast żołnierzem września 1939 r. Trafił do oflagu i stamtąd już do Polski nie wrócił. Hrabina została sama. 

Radziła sobie jak umiała. Urządziła w swoim gospodarstwie przytułek dla kotów, psów, a nawet chorych ptaków. Jak mówiono w Zwierzyńcu: "była tam zwierzaków chmara". – Ona zawsze miała na utrzymaniu kilkadziesiąt psów. Chodziła z nimi po mieście – mówi Adam Gąsianowski. – Doszło do tego, że jak ktoś chciał się pozbyć jakiegoś zwierzaka, to go pani Róży podrzucał. Ogólnie jednak zwierzęta były w Zwierzyńcu szanowane, zwłaszcza psy. Mieliśmy nawet takie powiedzonko: "Kto dobry człowiek, ten kocha psy".

Wiele opowieści o pani Róży krąży w Zwierzyńcu do dzisiaj. – Gdy podczas ostatniej wojny były bombardowania Zwierzyńca, w piwnicach domu Róży Potockiej kryli się okoliczni mieszkańcy. A obok nich stały klatki ze zwierzętami. Bo one także były chronione w ten sposób przed nalotami i bombami – mówi Tomasz Gajewski, miłośnik historii Zwierzyńca, autor m.in. albumu pt. "Aleksandra Wachniewska, malarka Roztocza". – A potem tę całą czworonożną gromadkę trzeba było jakoś wyżywić. Dlatego pani Róża pozbywała się książek, rodzinnych pamiątek czy jakichś starych figurek, aby to zrobić. Dlaczego? Po wojnie nie żyło się przecież ludziom z arystokracji łatwo.   

Róża Potocka zmarła w Krakowie 1969 r., ale została pochowana na cmentarzu w Zwierzyńcu. Pozostał po niej m.in. psi cmentarz, założony niedaleko jej domu. Na jednej z archiwalnych fotografii uwieczniono przy nim panią Różę. Stoi tam w długim płaszczu i białej bluzce, patrząc w obiektyw fotografa (nie wiadomo kto był autorem owych zdjęć z albumu Potockich). Na smyczy trzyma oczywiście jednego ze swoich psiaków. Obok widać równiutkie, czworokątne kopce zwieńczone kamiennymi tablicami. Podobno zamieszczono na nich imiona czworonożnych pupilów. Ten cmentarz nawet dziś jest na Zamojszczyźnie ewenementem. 

– Pani Róża była piękną, szlachetną postacią. Pochodziła z rodu skoligaconego z rodziną Zamoyskich, ale też z wieloma innymi, znakomitymi rodami Europy. A jednak podczas I wojny światowej pracowała jako zwykła sanitariuszka  – podkreśla Tomasz Gajewski. – Założony przez nią psi cmentarz nadal istnieje. Jakiś czas temu został nawet odnowiony. Obok postawiono pamiątkową tabliczkę. Na cmentarzu widać teraz siedem nagrobków, które ustawiono w rzędzie. Z tego co pamiętam, niektóre z nich są jednak w innym miejscu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Są to zatem raczej groby symboliczne psów. Szkoda, bo zapewne nie o to chodziło pani Róży. Teraz na owych nagrobkach nie ma żadnych napisów. Czy kiedykolwiek były? Nie umiem powiedzieć.         

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama