Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:49
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamojskie ulice. Na placu Parad

W miejscu, gdzie dzisiaj istnieje popularna ulica Akademicka w 1580 r. funkcjonował duży, niezabudowany plac. Wytyczono go pomiędzy miejską zabudową Starego Miasta w Zamościu, a dziedzińcem pałacowym, który zresztą był co jakiś czas przebudowywany. Plac ów nazywano Zamkowym, a od XIX w. – placem Parad.
1939 rok. Defilada na ul. Akademickiej.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Gdy w 1866 r. twierdza zamojska przestała istnieć (Rosjanie wysadzili większość fortecznych murów), na owym placu wytyczono ulicę, która przebiegała m.in. tuż obok potężnego budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Jej nazwy się zmieniały. Najpierw była to ulica Ordynanshauzowa, następnie Ordynacka, od 1927 r. – Akademicka, a na początku lat 50. ub. wieku, przez kilka miesięcy... aleja Stalingradzka. 

Potem jednak przywrócono jej nazwę Akademicka. 

 Pochody i autobus "SAN"

To zawsze był ważny trakt komunikacyjny i spacerowy miasta. Z wielu powodów. W sąsiedztwie tej ulicy istnieje chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów park miejski (oraz zalew), dawny pałac rodziny Zamoyskich (potem mieściły się w nim m.in. zamojskie sądy), wspaniała Katedra ze strzelistą dzwonnicą, zabytkowa Stara Brama Lubelska, kościół pw. św. Katarzyny czy m.in. niepozorny, przysadzisty dom wikariuszy kolegiackich ("Wikarówka"). Ta część miasta zmieniała się również przez ostatnie dziesięciolecia. Można to prześledzić. W jaki sposób? 

W Archiwum Państwowym w Zamościu zgromadzono kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z tą ulicą w tle. Możemy na nich zobaczyć mieszkańców miasta, którzy uczestniczyli w licznych parach wojskowych (np. w latach 30. ub. wieku), manifestacjach patriotycznych, przeróżnych obchodach czy w kościelnych ceremoniach. Widać także ludzi na przejażdżkach rowerowych i spacerach. Dostrzeżemy tam również zabytkowe budowle, miejską zieleń (np. drzewa przy gmachu Akademii: już ich tam nie ma), nieistniejący już budynek księgarni Zygmunta Pomarańskiego oraz m.in. różne detale architektoniczne (np. płot przy sądzie – dzisiaj on już nie istnieje). 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Ulica Akademicka w latach 60. ub. wieku. Zdjęcie wykonał Józef Duda


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama