Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Na placu Parad

W miejscu, gdzie dzisiaj istnieje popularna ulica Akademicka w 1580 r. funkcjonował duży, niezabudowany plac. Wytyczono go pomiędzy miejską zabudową Starego Miasta w Zamościu, a dziedzińcem pałacowym, który zresztą był co jakiś czas przebudowywany. Plac ów nazywano Zamkowym, a od XIX w. – placem Parad.
Zamojskie ulice. Na placu Parad
1939 rok. Defilada na ul. Akademickiej.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Gdy w 1866 r. twierdza zamojska przestała istnieć (Rosjanie wysadzili większość fortecznych murów), na owym placu wytyczono ulicę, która przebiegała m.in. tuż obok potężnego budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Jej nazwy się zmieniały. Najpierw była to ulica Ordynanshauzowa, następnie Ordynacka, od 1927 r. – Akademicka, a na początku lat 50. ub. wieku, przez kilka miesięcy... aleja Stalingradzka. 

Potem jednak przywrócono jej nazwę Akademicka. 

 Pochody i autobus "SAN"

To zawsze był ważny trakt komunikacyjny i spacerowy miasta. Z wielu powodów. W sąsiedztwie tej ulicy istnieje chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów park miejski (oraz zalew), dawny pałac rodziny Zamoyskich (potem mieściły się w nim m.in. zamojskie sądy), wspaniała Katedra ze strzelistą dzwonnicą, zabytkowa Stara Brama Lubelska, kościół pw. św. Katarzyny czy m.in. niepozorny, przysadzisty dom wikariuszy kolegiackich ("Wikarówka"). Ta część miasta zmieniała się również przez ostatnie dziesięciolecia. Można to prześledzić. W jaki sposób? 

W Archiwum Państwowym w Zamościu zgromadzono kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z tą ulicą w tle. Możemy na nich zobaczyć mieszkańców miasta, którzy uczestniczyli w licznych parach wojskowych (np. w latach 30. ub. wieku), manifestacjach patriotycznych, przeróżnych obchodach czy w kościelnych ceremoniach. Widać także ludzi na przejażdżkach rowerowych i spacerach. Dostrzeżemy tam również zabytkowe budowle, miejską zieleń (np. drzewa przy gmachu Akademii: już ich tam nie ma), nieistniejący już budynek księgarni Zygmunta Pomarańskiego oraz m.in. różne detale architektoniczne (np. płot przy sądzie – dzisiaj on już nie istnieje). 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Ulica Akademicka w latach 60. ub. wieku. Zdjęcie wykonał Józef Duda


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama