Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:56
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Na placu Parad

W miejscu, gdzie dzisiaj istnieje popularna ulica Akademicka w 1580 r. funkcjonował duży, niezabudowany plac. Wytyczono go pomiędzy miejską zabudową Starego Miasta w Zamościu, a dziedzińcem pałacowym, który zresztą był co jakiś czas przebudowywany. Plac ów nazywano Zamkowym, a od XIX w. – placem Parad.
Zamojskie ulice. Na placu Parad
1939 rok. Defilada na ul. Akademickiej.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Gdy w 1866 r. twierdza zamojska przestała istnieć (Rosjanie wysadzili większość fortecznych murów), na owym placu wytyczono ulicę, która przebiegała m.in. tuż obok potężnego budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Jej nazwy się zmieniały. Najpierw była to ulica Ordynanshauzowa, następnie Ordynacka, od 1927 r. – Akademicka, a na początku lat 50. ub. wieku, przez kilka miesięcy... aleja Stalingradzka. 

Potem jednak przywrócono jej nazwę Akademicka. 

 Pochody i autobus "SAN"

To zawsze był ważny trakt komunikacyjny i spacerowy miasta. Z wielu powodów. W sąsiedztwie tej ulicy istnieje chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów park miejski (oraz zalew), dawny pałac rodziny Zamoyskich (potem mieściły się w nim m.in. zamojskie sądy), wspaniała Katedra ze strzelistą dzwonnicą, zabytkowa Stara Brama Lubelska, kościół pw. św. Katarzyny czy m.in. niepozorny, przysadzisty dom wikariuszy kolegiackich ("Wikarówka"). Ta część miasta zmieniała się również przez ostatnie dziesięciolecia. Można to prześledzić. W jaki sposób? 

W Archiwum Państwowym w Zamościu zgromadzono kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z tą ulicą w tle. Możemy na nich zobaczyć mieszkańców miasta, którzy uczestniczyli w licznych parach wojskowych (np. w latach 30. ub. wieku), manifestacjach patriotycznych, przeróżnych obchodach czy w kościelnych ceremoniach. Widać także ludzi na przejażdżkach rowerowych i spacerach. Dostrzeżemy tam również zabytkowe budowle, miejską zieleń (np. drzewa przy gmachu Akademii: już ich tam nie ma), nieistniejący już budynek księgarni Zygmunta Pomarańskiego oraz m.in. różne detale architektoniczne (np. płot przy sądzie – dzisiaj on już nie istnieje). 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Ulica Akademicka w latach 60. ub. wieku. Zdjęcie wykonał Józef Duda


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama