Egzotyczne zwierzęta były starannie popakowane w worki i pudełka i schowane w styropianowych pojemnikach. Umieszczono je w busie, którym podróżowało też siedmiu obywateli Ukrainy. Kierowca nie miał żadnych dokumentów, które pozwalałyby określić gatunki okazów. Nie miał też papierów zezwalających na ich przewiezienie przez granicę. Cały transport został skonfiskowany, a eksperci z zamojskiego zoo zajęli się identyfikacją stworzeń.
Okazało się, że z Ukrainy do Polski wieziono dokładnie 166 zwierzaków, a aż 116 z nich jest objętych Konwencją Waszyngtońską. W Korczowej przejęto 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) i wiele innych. Wartość przemycanych zwierząt oszacowano wstępnie na 50 tys. euro.
W sprawie wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do zoo w Zamościu.
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.
Przewóz okazów CITES przez granicę, bez przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do lat 5 więzienia.
Napisz komentarz
Komentarze