Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:12
Reklama
Reklama

Mniej dzieci w podstawówkach i pękające w szwach licea ogólnokształcące

Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji. W czwartek, 1 września, uczniowie wezmą udział w uroczystych akademiach inaugurujących nowy rok szkolny. Dzień później, już z plecakami pełnymi podręczników i przyborów szkolnych, udadzą się do swoich klas.
Mniej dzieci w podstawówkach i pękające w szwach licea ogólnokształcące

Autor: K. Adamowicz

 W Zamościu funkcjonuje osiem szkół podstawowych, nad którymi pieczę sprawuje samorząd. Dla 209 uczniów będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą. Po zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków, w tym roku szkolnym naukę w podstawówkach obowiązkowo rozpoczną dzieci w wieku 7 lat. Z wstępnych danych, jakimi dysponują pracownicy Wydziału Oświaty zamojskiego magistratu, wynika, że tylko 20 rodziców zdecydowało się wcześniej posłać swoje pociechy do szkoły.

Tak więc nie będzie tłoczno w miejskich podstawówkach. Powstanie w nich po jednym, góra dwóch nowych oddziałach.

 W tym samym dniu nowy rok szkolny powitają uczniowie siedmiu miejskich gimnazjów. Do pierwszych klas pójdzie tam 548 dzieci.

W szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez miasto – trzech liceach ogólnokształcących oraz pięciu zespołach szkół ponadgimnazjalnych na młodzież gimnazjalną czekało 1700 miejsc. Chęć nauki zadeklarowało 1570 osób.  890 młodych ludzi (57 procent) chce zdobywać wiedzę w "ogólniakach", 631 w technikach (40 procent) i tylko 49 (ok. 2 procent) w zasadniczych szkołach zawodowych.

W placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd, obecnie jest zatrudnionych 1300 nauczycieli.

580 uczniów pierwszych klas rozpocznie naukę w pięciu szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat tomaszowski. Najwięcej, bo 177 pierwszoklasistów, będzie w Zespole Szkół nr 3. W Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego pierwszą klasę rozpocznie 146 uczniów, w Zespole Szkół nr 2 – 113, w ZS nr 3 – 135, a w Liceum Ogólnokształcącym w Tyszowcach tylko 9 uczniów (powiat chce przekazać szkołę gminie, jeśli się to nie stanie na początku przyszłego roku, wdroży procedurę wygaszania szkoły).

 Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama