Wiedzą o tym każdy mąż i każda żona: „W małżeństwie tzw. ciche dni mają zazwyczaj głośny początek”. Po przeczytaniu tego aforyzmu trzeba się poważnie zastanowić: „Zawsze nam trzeba więcej niż mamy, nawet gdy mamy tyle, ile nam trzeba”. A „Dla niedołężnego – i blisko za daleko”? I w końcu sprawy ostateczne: „Jedni kończą życie kropką, inni – znakiem zapytania” oraz „Jestem, więc mnie nie będzie”.
Te i ponad 1100 innych aforyzmów znajdziemy w tomiku Mariana Karczmarczyka „Rozmaitości różnej wartości”.
Aforyzm – to zwięzła wypowiedź, formułująca w błyskotliwej formie ogólne spostrzeżenie. Ostatni tomik potwierdza, że zamojski literat jest mistrzem maksym. Marian Karczmarczyk debiutował na łamach prasy lubelskiej w 1957 r. Pisze aforyzmy i fraszki, a także humoreski i wiersze dla dzieci. Autor jest bystrym obserwatorem codziennego życia, a swoje obserwacje przelewa na papier. Przez wiele lat współpracował z „Kroniką Tygodnia”. Do tej pory wydał 19 tomików indywidualnych, jego twórczość prezentowana jest także w 35 antologiach. Warto wspomnieć, że nad redakcją literacką ostatniego tomiku Mariana Karczmarczyka pochylił jego kolega po piórze śp. Krzysztof Konopa.
Marian Karczmarczyk ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród w konkursach literackich o zasięgu ogólnopolskim. Uhonorowany m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga i Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego za aktywną działalność na rzecz środowisk literackich Lubelszczyzny. Za całokształt twórczości otrzymał Brązowy Wawrzyn Literacki. Odznaczany był też Srebrnym i dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2003 r. należy do Związku Literatów Polskich. Mieszka i tworzy w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze