Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:42
Reklama
Reklama

Zamość: Straż Miejska podsumowała swoją działalność

Zamojska Straż Miejska podsumowała niedawno pierwsze półrocze swojej działalności w 2020. Co przyniosły te miesiące?
  • Źródło: UM Zamość
Zamość: Straż Miejska podsumowała swoją działalność

W związku z pandemią, w tym czasie działania Straży koncentrowały się głównie na zadaniach związanych m.in. z: obsługą kwarantanny (dostarczanie posiłków, kwaterowanie, wykwaterowanie itp.), udzielaniu pomocy personelowi DPS-ów przy ul. Żdanowskiej
i Radzieckiej w funkcjonowaniu w warunkach zakażenia podopiecznych (Straż dostarczała środki higieny, ochrony osobistej, przewożono podopiecznych DPSów do odbycia kwarantanny w Zwierzyńcu i Krasnobrodzie), a także współpracy z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu przy realizacji zadań opiekuńczych wobec podopiecznych, w szczególności osób bezdomnych.

Zamojska Straż Miejska przeprowadziła 214 wspólnych patroli z Policją i żołnierzami 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. Podjęto 118 interwencji dotyczących nieprzestrzegania przez mieszkańców rygorów wynikających z regulacji prawnych dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego.  

W okresie objętym analizą strażnicy wymierzyli 92 mandaty na kwotę 10 480 zł. Największą liczbą mandatów ukarano osoby popełniające wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 27, przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - 30, ustawie o odpadach- 21 i demolowaniu lub niszczeniu urządzeń użytku publicznego - 18.

Wnioski o ukaranie do sądu są bardziej represyjnym środkiem reakcji karnej. Zwykle stosuje się je w przypadku odmowy przyjęcia mandatu lub gdy celowość uzasadniona jest wagą dokonanego wykroczenia. W analizowanym okresie sporządzono i przekazano do sądu 15 wniosków: z tego 8 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, 4 z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i 3 wykroczenia przeciwko porządkowi  i spokojowi publicznemu. Podobnie jak w minionych latach, wnioski skierowane do sądu zakończone zostały wydaniem wyroku skazującego. Świadczy to o trafności wnioskowania i dobrym poziomie przygotowania merytorycznego.

 W okresie I półrocza bieżącego roku odnotowano 1358 czynów naruszających przepisy kodeksu wykroczeń. Gros z nich zakwalifikowano jako wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - 989. Odnotowano także 170 wykroczeń określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, 89 przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, 45 przeciwko urządzeniom użytku publicznego, 25 przypadków przekroczenia przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i 7 deliktów z zakresu ustawy o odpadach.

W spektrum działań profilaktycznych znajdują się przedsięwzięcia, które finalnie zmierzają do utrwalania poczucia bezpieczeństwa i tworzenia przestrzeni wolnych od zagrożeń. Są to zwykle działania wyprzedzające: kontrole, konwoje, asysty, postępowanie z nietrzeźwymi, zabezpieczenie imprez, działania edukacyjne, współpraca z zarządami osiedli.

Straż Miejska przeprowadziła 8494 różnorodnych kontroli, z czego 809 dotyczyło terenu szkół.

- Ważkie ze społecznego względu są kontrole związane z zagadnieniami czystości i ochrony środowiska. Przyjęliśmy zasadę, że reagujemy na każdy sygnał o naruszeniu przepisów w tym zakresie. Przeprowadziliśmy 65 kontroli kotłowni, z czego 7 dotyczyło pobrania próbek popiołu- informuje komendant Straży Miejskiej Marian Puszka.

W okresie zimowym Straż codziennie prowadziła  rzetelne kontrole miejsc faktycznego i potencjalnego pobytu osób bezdomnych. Sprawdzano m.in. miejsca ustronne, klatki schodowe, piwnice oraz na terenie miasta: pustostany, miejsca odosobnione, parki itp.

- Nie do przecenienia jest współpraca w tym względzie z mieszkańcami, dzięki którym udało się zapobiec wielu tragediom zamarznięcia, czy niebezpieczeństwu narażenia zagrożonych osób na poważną utratę zdrowia. Bardzo cenimy sobie wielopodmiotową współpracę ze Zespołem Bezdomności MCPR- podkreśla komendant.

W sumie przeprowadzono  211 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.

W analizowanym okresie umieszczono w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych 62 osoby. Do miejsca zamieszkania odwieziono 16 osób. W tym obszarze działania mieszczą się również przedsięwzięcia dotyczące reakcji na wykroczenia penalizowane przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości – 170.

W I półroczu strażnicy podjęli 2542 interwencje.  

Największą liczbę interwencji zgłosili mieszkańcy Zamościa- 1412.

W ujęciu liczbowym dotyczyły:

  • - zagrożeń w ruchu drogowym – 488,
  • - zakłócanie porządku publicznego i spokoju – 176,
  • - ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 245,
  • - zagrożeń życia i zdrowia – 125,
  • - zwierząt – 137,
  • - pozostałe – 176.

Interwencje własne Straży Miejskiej- 905 (w tej grupie uwzględnione są interwencje monitoringu i patroli SM). Monitoring zgłosił 603 interwencje, w tym 83 z zakresu ruchu drogowego, które zostały zarchiwizowane i przekazane do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, celem prowadzenia dalszych czynności.

Pozostałe interwencje monitoringu dotyczą między innymi następujących zagadnień:

  • - spożywanie alkoholu w miejscu objętym zakazem – 111,
  • - przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – 91,
  • - przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu – 87,
  • - zagrożenie życia i zdrowia – 44,
  • - przeciwko urządzeniom użytku publicznego – 58

Odnotowano również 225 interwencji zgłaszanych przez instytucje (208) i dyżurnego KMP (17). Sygnały dotyczyły głównie problematyki czystości, uporządkowania terenu, awarii technicznych, opieki nad zwierzętami. Interwencje zlecone przez dyżurnego KMP koncentrowały się na wspólnym działaniu w zapobieganiu lub likwidacji groźnych zdarzeń typu: bójki, przemoc, uszkodzenia ciała lub współdziałania w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz będących skutkiem stanu pandemii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamościanek LZ BMW 13.09.2020 15:49
ja ich widzę jak tylko jeżdżą i dłubią w nosie w tym zaśmierdziałym citroenie xD szczególnie 2 paziów siedzi zazwyczaj i smacznie zajadają kozy z nosa.

RW 07.09.2020 08:25
w ogóle niepotrzebna.

Zamościanka 07.09.2020 08:03
A ja uważam, że Straż M. jest potrzebna, jakby nie patrzeć - jest bezpieczniej.

M 07.09.2020 19:50
Też tak myślę. Sam fakt ile było zgłoszeń świadczy, że ludzie od straży potrzebują pomocy.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama