To była czwarta edycja konkursu na art-produkt z gminy Krynice, który ma promować lokalne osiągnięcia. Konkurs jest wspólną akcją Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice i Gminnego Ośrodka Kultury. Dotychczas zwyciężały m.in. inicjatywy społeczno-regionalne (np. KGW Polany stworzyło szlak turystyczno-historyczny "Pamiętamy" z Krynic do Polan), kulinaria, a przede wszystkim rękodzieło.
– Staramy się promować naszych artystów. Potem zamawiamy u nich na różne okazje ich produkty w celach promocji gminy. Zależy nam, aby te artykuły były pamiątką wywiezioną z Krynic – mówi Joanna Jamróż, dyrektor GOK-u w Krynicach. Zapowiada, że niedługo na stronie internetowej GOK-u będzie zakładka o wszystkich produktach.
W tym roku do listy dopisano świece z wosku pszczelego, które wytwarza Anna Matuszak z Polanówki.
– Wosk odzyskujemy w naszej pasiece. Do świec dodaję aromat różany i aromat miodu – mówi pani Anna. Przyznaje, że to jej pierwsze kroki w tworzeniu świec.
Na listę trafiła też chusta catalina zrobiona przez Katarzynę Orłowską z Krynic. Chustę robi się z wełny ombre (kolory przechodzą w niej z jednego w drugi) na szydełku. Pani Katarzyna na zrobienie jednej chusty poświęca od 1,5 do 2 tygodni. Ale szydełkuje tylko w wolne wieczory. Tłumaczy, że czas wykonania zależy m.in. od wielkości motka. Te mają nawet 2 tys. metrów wełny.
– Szydełkowanie to moja miłość od pierwszego supełka – śmieje się Orłowska. Mówi, że zainspirowała ją bratowa mamy. I postanowiła się nauczyć. Teraz poza chustami, które robi m.in. na zamówienie, uczy się szydełkować bieżniki.
Art-produktem gminy Krynice zostały także oleje prozdrowotne z receptury Teresy Sachajko z Polan.
– Oleje tradycyjne są w naszym regionie od dawna. W Polanach była kiedyś olejarnia – przypomina Teresa Sachajko. Mówi, że jej oleje smakowe powstają na zasadzie eksperymentu. Do oleju rzepakowego czy lnianego dodaje papryczkę chilli z własnego ogrodu albo czosnek. Używa ich do sałatek, surówek. To już drugi art-produkt, który zrobiła pani Teresa. Wcześniej doceniono jej syrop chrzanowomiodowy, który ma mieć działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Laureatki tegorocznego konkursu na początku października odebrały dyplomy i nagrody finansowe.
Napisz komentarz
Komentarze