Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:10
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Figurka przy drodze ordynackiej

Ponoć tu spotkali się przyszli małżonkowie: Maurycy Zamoyski i Maria Róża Sapieżyna.
To dzięki ich staraniom udało się wyremontować kapliczkę i zagospodarować polanę. Od lewej: Teresa Bis, Stanisław Misiarz, Maria Poździk, Zofia Głowala.

Ponad 100 lat temu na leśnej polanie w Deszkowicach Drugich ordynat Maurycy Zamoyski kazał postawić figurkę Matki Bożej. W tym roku staraniem mieszkańców figurkę odnowiono. Z rozmachem.

Na terenie wsi Deszkowice II znajduje się 6 przydrożnych krzyży i tyle samo figur. Najbardziej znaną wśród miejscowych jest figura przedstawiająca Matkę Bożą ustawiona na leśnej polanie przy tzw. drodze ordynackiej, prowadzącej do części wsi zwanej Lipinami.

Według opowieści przekazywanych przez najstarszych mieszkańców inicjatorem i fundatorem wybudowania tejże figury był Maurycy Zamoyski, XV ordynat.

Na pamiątkę spotkania

 – Moja babcia mieszkała w Michalowie, a pradziadek był serdecznym kolegą Maurycego Zamoyskiego. Wiele wiem o samej rodzinie Zamoyskich i wiele razy słyszałam historię powstania kapliczki – mówi Zofia Głowala, mieszkanka Deszkowic Drugich.

Podobno nieopodal leśnej polany spotkali się po raz pierwszy przyszli małżonkowie: Maurycy Zamoyski i Maria Róża Sapieżyna. Ordynacki dwór wyjechał wtedy na spotkanie z pałacu w Klemensowie, a narzeczona nadjechała ze stacji kolejowej w Złojcu. Przez Deszkowice Drugie Lipny biegł bowiem trakt ze stacji kolejowej w Rejowcu do rezydencji w Klemensowie, a że wzdłuż niego rosły lipy, stąd dodana, nieoficjalna, nazwa wsi „Lipiny”. Ślub zakochanych odbył się w lipcu 1906 r. w Białce pod Lwowem. Tuż po tym na polanie w Deszkowicach stanęła murowana kapliczka: 1,5-metrowa figura Matki Boskiej na 2-metrowym otynkowanym postumencie. Na środku kapliczki wyryto napis: „Pod Twoją obronę uciekamy się” i datę 19 lipca 1906 r.

Pora na renowację

Mieszkający w sąsiedztwie figurki ludzie, jak to na wsi, dbali o miejsce. Malowali figurkę, żeby nie niszczała, sadzili kwiaty i oczywiście modlili się przy niej. Tradycją stały się msze odprawiane co roku w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego. W tych mszach uczestniczą mieszkańcy całej wsi.

Dwa lata temu kilkoro mieszkańców Deszkowic postanowiło figurkę na Lipinach odnowić. Stwierdzili, że przydałby się też daszek nad jej głową. Od słowa do słowa powstał mały-wielki projekt remontu kapliczki i zagospodarowania terenu wokół.

Jesienią 2018 r. zawiązał się Społeczny Komitet Odnowy Figury Matki Bożej w Deszkowicach Drugich-Lipinach. Stworzyli go m.in.: Stanisław Misiarz oraz Zofia Głowala, Teresa Bis i Maria Poździk.

 –  To "złote kobiety”, które poświęciły mnóstwo uwagi i pracy przy projekcie – komplementuje je przewodniczący Misiarz.

Mimo głosów, że to bardzo kosztowne przedsięwzięcie i trudno będzie je zrealizować, członkowie Komitetu, przy wsparciu Stowarzyszenia „Więź Pokoleń” z Deszkowic Drugich oraz mieszkańców pozyskali sponsorów. Zgodę na przeprowadzenie prac wydał właściciel terenu, na którym stoi kapliczka – Nadleśnictwo Zwierzyniec. Nadleśniczy Lucjan Bednarz życzliwie przekazał też drzewo na budowę altany i ławek. 

Udało się

Dzięki ludziom dobrego serca uzbierano kwotę, która pozwoliła na opłacenie wielu prac. Wiele też zrobionych zostało za darmo. Były i chwile zwątpienia, ale jak mówi Stanisław Misiarz, otuchy dodawała myśl, że Matka Boża dopomoże. I udało się.

Figura Matki Boskiej przeszła renowację. Zdjęto z niej warstwę niebieskiej i białej farby i uzupełniono ubytki. Pomalowano ją jak 100 lat temu na biało. Prace konserwatorskie i renowacyjne wykonał rzeźbiarz z Krasnobrodu Andrzej Gontarz. On też zaprojektował altanę, w której teraz stoi figurka. Projekt zrealizowano pod okiem stolarza Wiesława Pastuszaka z pobliskiego Michalowa. Altanę zrobiono z drzewa jodłowego, z dbałością o szczegóły, wyposażono w panele fotowoltaiczne, żeby pięknie oświetlić kapliczkę. Teren kapliczki wybrukowano. Po prawej i lewej stronie ścieżki, przed altaną ustawiono solidne dębowe ławy. Pojawił się stojak na rowery wycięty w potężnym pniu drzewa. Kapliczka wpasowuje się w leśny krajobraz. Żeby było jeszcze piękniej, mieszkańcy posadzili w rzędzie 150 cisów i białe róże. Nawet na to musieli uzyskać pozwolenie od Nadleśnictwa.

 – Śpiewamy w jednej pieśni „Jest zakątek na tej ziemi” i on tu jest u nas, przy kapliczce – mówi ze wzruszeniem Zofia Głowala.

Prawie wszystko było gotowe na 1 czerwca i tradycyjną już mszę przy figurce oraz święcenie pól. Organizatorzy remontu figury planowali wielkie odsłonięcie kapliczki na leśnej polanie na 15 sierpnia. Rozesłali zaproszenia, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, przełożono uroczystość przy figurce na spokojniejszy i bezpieczniejszy czas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zamościanka 21.11.2020 09:48
Piękna!!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama