Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:20
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Witold Świadek z Ulhówka. Pierwszy polski mistrz świata w sporcie samolotowym

Jego sen o lataniu się ziścił. Choć aż tak wysokie loty nawet mu się nie śniły. Został pierwszym polskim mistrzem świata w sporcie samolotowym, wielokrotnym medalistą na zawodach w Polsce i Europie. Tylko za szybko spadł... Ten mistrz, Witold Świadek dorastał w Ulhówku, a potem często tam wracał, odwiedzał rodziców i znajomych.
Witold Świadek z Ulhówka. Pierwszy polski mistrz świata w sporcie samolotowym
1960 r. SP w Ulhówku, nauczyciel: Alfreda Pawlik, w pierwszym rzędzie: Stanisław Bartosiewicz, Henryk Sachajko. W drugim: NN, Henryk Kita, Henryk Kadamus, Ryszard Mołdoch, Kazimierz Mękal, NN, Emilia Mołdoch.

Rodzice Witolda Świadka, mistrza lotnictwa wyczynowego, nie pochodzili z Ulhówka. Matka – Zenona – urodziła się w Tallinie w Estonii, była córką Estończyka Sergiusza Gryszela i Polki Marii z domu Wiażel. Zenona była poliglotką. Znała estoński, polski, biegle władała niemieckim, znała też łacinę i trochę grekę. W Tallinie pracowała w administracji na kolei. Stamtąd, jak opowiada jej córka Jolanta Spasowicz, została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec.

W niewoli poznała Stefana Świadka – inżyniera budownictwa i kierowcę rajdowego. W 1945 r. wzięli ślub. Tuż po wyzwoleniu zmarł Sergiusz Gryszel, a Maria z drugą córką Tamarą postanowiła wyjechać do Polski. Wybrały Słupsk. Zenona pojechała do Piekar Śląskich, bo tam mieszkał Stefan. W Polsce wzięła z nim drugi ślub, tym razem cywilny. W 1949 r. urodził im się syn, Witold. Małżeństwo jednak się rozpadło. Zenona z synkiem wyjechała do Milanówka pod Warszawą. Podjęła pracę w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Rozpoczęła nawet studia, ale Witek zaczął bardzo chorować. Studia zeszły na dalszy plan. Najważniejsze stało się leczenie syna. Mały ostatecznie wyzdrowiał, a na drodze Zenony pojawił się inny mężczyzna. I to z nim spędziła resztę życia.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

 

 


Podobno, żeby dodać powagi swojej wciąż uśmiechniętej twarzy Witold Świadek zapuścił brodę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StrazakTreść komentarza: Do Owsiaka też NIEData dodania komentarza: 19.05.2024, 18:00Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Tęczowa flaga zamiast krzyża wszak PSL wcześniej wchodził do europarlamentu w tęczowej KOalicji, aktywiszcza pseudo Normalny czekają na kakaowe święta.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:36Źródło komentarza: Mircze: Radni wybrali prezydium Rady GminyAutor komentarza: ZSL-PSLTreść komentarza: Jak widać ewidentnie nigdy nie miał nic wspólnego z rolnikami. a tylko na ich naiwności żerowali i ich głosach na urzędy się dostawali, a teraz pałą chłopa i gazem.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:31Źródło komentarza: Jednodniowy rolniczy protest w Dołhobyczowie i UchaniachAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Ubezpieczenia dla psów i odszkodowania za pogryzienie.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:27Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pamiętamy Początki TfuSSka likwidacja stoczni Szczecińskiej na rzecz NIEMIEC teraz LIKWIDACJA POczty i telewizji na rzecz NIEMIEC.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:23Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: POD-gotTreść komentarza: Czyszczenie do zera da pozytywny efektData dodania komentarza: 19.05.2024, 10:22Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGK
Reklama
Reklama