Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:05
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ważne zmiany w szczepieniach! Dotyczy nastolatków i terminu podania drugiej dawki

W poniedziałek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób niepełnoletnich powyżej 16 roku życia. Wchodzi też w życie ważna zmiana dla pacjentów, którzy przyjęli pierwszą dawkę preparatu. Wśród młodzieży zabiegi będą przeprowadzane na nieco innych warunkach niż u dorosłych. Sprawdź, jak się przygotować, aby termin nie przepadł.
Ważne zmiany w szczepieniach! Dotyczy nastolatków i terminu podania drugiej dawki

Autor: iStock

Druga dawka szybciej

Według informacji przekazanych przez szefa KPRM Michała Dworczyka, od poniedziałku weszła w życie nowa zasada. Skrócono odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką dwuetapowych szczepionek. Od dziś wynosi on 35 dni i będzie ustalany automatycznie po przyjęciu pierwszej szczepionki. Osoby, które zarejestrowały się wcześniej na dłuższy termin, mogą próbować go przyspieszyć.

Zapisy dla nastolatków

O północy pojawiła się również możliwość rejestracji osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Jest jednak warunek, który musi zostać spełniony, aby zabieg doszedł do skutku. Rodzice lub prawni opiekunowie nastolatków zobowiązani są do wyrażenia zgody na przyjęcie preparatu przeciwwirusowego. Można to zrobić na dwa sposoby:

- stawić się razem z dzieckiem w punkcie szczepień,
- wydrukować formularz i wypełnić go w domu, wówczas dziecko może pojawić się na szczepieniu bez osoby dorosłej, a jedynie przekazać podpisaną przez opiekunów zgodę.

Dokument można pobrać z rządowej strony internetowej pod adresem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-16-i-17-latkow (należy kliknąć przycisk „Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków”).

Nastolatkowie otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16+.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Aby zarezerwować termin zabiegu, wybierz jeden z dostępnych sposobów:

1. Zadzwoń pod numer 989 na całodobową, bezpłatną infolinię.
2. Wyślij SMS pod nr 880 333 333.
3. Zgłoś się do wybranego punktu szczepień i dokonaj rejestracji osobiście.
4. Dokonaj e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl [zalogujesz się m.in. Profilem Zaufanym i dowodem elektronicznym].
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama