Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:56
Reklama
Reklama

Zamość: Studenckie seminarium o straży granicznej

We wtorek 25 maja odbyło się studenckie seminarium naukowe online pt. „Geneza powstania i współczesność Straży Granicznej w Rzeczypospolitej Polskiej”, którego organizatorem był Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Uczelni Państwowej w Zamościu wraz z kołami naukowymi funkcjonującymi na kierunku bezpieczeństwo narodowe – Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego, Kołem Młodego Stratega i Studenckim Kołem Stosunków Międzynarodowych.
Zamość: Studenckie seminarium o straży granicznej
Pracownia bezpieczeństwa narodowego UPZ.

Autor: Fot. UPZ

Wydarzenie otworzył rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski, który powitał uczestników i pogratulował inicjatywy. Złożył również życzenia funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy niedawno obchodzili swoje święto.

Seminarium prowadził wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w UPZ ppłk SG dr Ryszard Suduł. Jako pierwszy głos zabrał kpt. SG dr Grzegorz Zaręba, który przedstawił rys historyczny Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie o patronach NOSG i podległych Oddziałowi jednostkach opowiedział ppłk SG dr Stanisław Dubaj z UPZ, były funkcjonariusz Straży Granicznej. Rolę i miejsce NOSG w systemie ochrony granic RP przybliżył uczestnikom seminarium ppłk dr Ryszard Suduł. Po wystąpieniach wykładowców i gości, referaty zaprezentowali studenci Uczelni – Dagmara Chrzanowska, Anna Litwińczuk, Anna Majder, Marcin Hać, Rafał Chrzanowski.

- Straż Graniczna jest systematycznie przekształcana. Znaczące zmiany, m.in. w zakresie infrastruktury, nastąpiły wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do Układu z Schengen. Formacja stała się nowoczesną, wyspecjalizowaną służbą graniczno-imigracyjną o charakterze policyjnym, odpowiedzialną za dokonywanie odpraw granicznych, ochronę granicy zewnętrznej Unii Europejskiej/strefy Schengen, zwalczającą przestępczość transgraniczną oraz przestępczość uwzględniającą udział cudzoziemców. Można stwierdzić, że granice RP są bezpieczne, a funkcjonującą w obecnym kształcie Straż Graniczną należy uznać za formację na miarę XXI wieku, należycie przygotowaną do wypełniania powierzonych jej zadań - podsumował dyskusję ppłk dr Ryszard Suduł.

Uczelnia Państwowa w Zamościu prowadzi bezpłatne studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Obecnie UPZ czeka na decyzję ministerstwa w sprawie uruchomienia studiów II stopnia (magisterskich) na tym kierunku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama