Ideą przewodnią krasnobrodzkiego festiwalu jest popularyzacja, promocja i prezentacja muzyki organowej, kameralnej i orkiestrowej dawnej i współczesnej w wykonaniu wybitnych artystów i debiutujących młodych wykonawców oraz promowanie muzyki polskiej, polskich kompozytorów i wykonawców między innymi przez realizację prawykonań. To niezwykłe wydarzenie kulturalne koresponduje z ponad 45-letnią tradycją krasnobrodzkich międzynarodowych koncertów organowych w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie.
W ramach Festiwalu odbędzie się 11 koncertów (w tym 5 prawykonań), wystąpi około 100 artystów.
Festiwal zaprezentuje szeroki przekrój muzyki klasycznej - od baroku, aż po muzykę najnowszą. W programie znalazły się koncerty organowe, kameralne, a także za względu na jubileuszowy charakter wydarzenia - symfoniczne.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny w naszym informatorze kulturalnym CO? GDZIE? KIEDY?
Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia - nieprzypadkowo w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - koncertem muzyki sakralnej, podczas którego zabrzmi Oratorium „Przy Sercu Twoim” polskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza. Koncert wykonają zespół LUMEN razem z Krasnobrodzkim Gospel – zespołem działającym przy Krasnobrodzkim Domu Kultury.
Kolejny koncert, odbywający się w dniu 16 sierpnia 2021 poświęcony zostanie w całości muzyce Astora Piazzolli, którego setna rocznica urodzin mija właśnie w 2021 roku. Utwory Piazzoli zaprezentuje Paweł Ściebior (akordeon).
17 sierpnia Paweł Kuchnicki prawykona Improwizowaną symfonię organową, podczas której tematy do symfonii zostaną zadane przez krasnobrodzką publiczność.
18 sierpnia z recitalem skrzypcowym wystąpi wybitna polska skrzypaczka Katarzyna Bąkowska, która wykona utwory Telemana, Bacha i Prokofiewa.
20 sierpnia roku usłyszymy koncert „Polska muzyka kameralna od baroku po wiek dwudziesty” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych ALTRI STROMENTI. W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów takich jak M.Mielczewski, A.Jarzębski, S.S.Szarzyński, G.P.Telemann, W.Żywny, M.Szymanowska, M.K.Ogiński, G.Bacewicz. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić twórczość Marii Szymanowskiej, której 190. rocznica urodzin przypada właśnie w 2021 roku.
21 sierpnia odbędzie się spotkanie z osobowością: prof. Zofią Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) - laureatki Srebrnej Piszczałki za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce przyznawanej przez Konferencji Episkopatu Polski. Zofia Konaszkiewicz od ponad 50 lat pisze pieśni kościelne. W czasach komuny tworzyła pod pseudonimem Zofia Jasnota i tak zostało do dziś. Wśród najbardziej znanych pieśni jej autorstwa są m.in. „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Zbawienie przyszło przez Krzyż”, czy też „Przykazanie nowe daje wam”. W ramach spotkania odbędzie się spotkania z kompozytorką, a jej pieśni wykona zespół ludowy „Wójtowianie” - działający przy Krasnobrodzkim Domu Kultury od 1993 roku.
22 sierpnia zapraszamy na przedpremierowy koncert promujący nową płytę z utworami współczesnego polskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza. W programie koncertu znalazły się utwory o tematyce religijnej takie jak: Lamentacja „Rythm do Pana Jezusa Ukrzyżowanego Patrząc na Figurę Męki Pańskiey” (wersja III) na sopran i organy (1990), Litania loretańska II na sopran i organy (1985) czy Tryptyk „Grudki kadzidła” na mezzosopran i organy (2010).
23 sierpnia odbędzie się szczególny koncert w wykonaniu Ewa Domańskiej i Piotra Bajora z towarzyszeniem zespołu harfowego. W roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (w 2021 roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin Kardynała) zaprezentowane zostaną fragmenty "Zapisków więziennych", które powstały w okresie internowania księdza Prymasa. Ukazują one doświadczenia Kardynała Wyszyńskiego z tego czasu, głębię Jego wiary, żarliwość modlitwy oraz heroiczny wymiar jego patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny.
Kolejny koncert (25 sierpnia) poświęcony zostanie w całości utworom organowym Mariana Sawy, w ramach którego prapremierowo wykonane zostaną nieznane utwory tego kompozytora na 4 ręce.
Finał Festiwalu odbędzie się w Sanktuarium NNMP 28 sierpnia. Zaprezentowany zostanie na nim utwór zamówiony specjalnie na Festiwal - Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną Alicji Gronau. Utwór zostanie wykonany przez młodych artystów - Krzysztofa Ostrowskiego i Orkiestrę Kameralną Divertimento. Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną są kontynuacją zamysłu kompozytorskiego polegającego na opracowaniu charakterystycznych dla tego regionu motywów polskich pieśni ludowych z terenu Krasnobrodu i Roztocza, a zawartego w Suicie Krasnobrodzkiej koncertu poczwórnego - utworu specjalnie skomponowanego przez Alicję Gronau na Inaugurację I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad astra, którego prawykonanie odbyło się podczas I edycji festiwalu 19 sierpnia 2007 r. w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie. Kolejny utwór napisany przez Alicję Gronau dla Festiwalu po 15 latach będzie stanowić wyjątkowy finał wydarzenia oraz pewnego rodzaju podsumowanie 15 lat istnienia wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze