Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:01
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Uczta dla melomanów. Per Artem ad Astra w Krasnobrodzie

XV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” odbędzie się w Krasnobrodzie w dniach 15-28 sierpnia.
Uczta dla melomanów. Per Artem ad Astra w Krasnobrodzie

Ideą przewodnią krasnobrodzkiego festiwalu jest popularyzacja, promocja i prezentacja muzyki organowej, kameralnej i orkiestrowej dawnej i współczesnej w wykonaniu wybitnych artystów i debiutujących młodych wykonawców oraz promowanie muzyki polskiej, polskich kompozytorów i wykonawców między innymi przez realizację prawykonań. To niezwykłe wydarzenie kulturalne koresponduje z ponad 45-letnią tradycją krasnobrodzkich międzynarodowych koncertów organowych w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie.

W ramach Festiwalu odbędzie się 11 koncertów (w tym 5 prawykonań), wystąpi około 100 artystów.

Festiwal zaprezentuje szeroki przekrój muzyki klasycznej - od baroku, aż po muzykę najnowszą. W programie znalazły się koncerty organowe, kameralne, a także za względu na jubileuszowy charakter wydarzenia - symfoniczne.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny w naszym informatorze kulturalnym CO? GDZIE? KIEDY?

Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia - nieprzypadkowo w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - koncertem muzyki sakralnej, podczas którego zabrzmi Oratorium „Przy Sercu Twoim” polskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza. Koncert wykonają zespół LUMEN razem z Krasnobrodzkim Gospel – zespołem działającym przy Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Kolejny koncert, odbywający się w dniu 16 sierpnia 2021 poświęcony zostanie w całości muzyce Astora Piazzolli, którego setna rocznica urodzin mija właśnie w 2021 roku. Utwory Piazzoli zaprezentuje Paweł Ściebior (akordeon).

17 sierpnia Paweł Kuchnicki prawykona Improwizowaną symfonię organową, podczas której tematy do symfonii zostaną zadane przez krasnobrodzką publiczność.

18 sierpnia z recitalem skrzypcowym wystąpi wybitna polska skrzypaczka Katarzyna Bąkowska, która wykona utwory Telemana, Bacha i Prokofiewa.

20 sierpnia  roku usłyszymy koncert „Polska muzyka kameralna od baroku po wiek dwudziesty” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych ALTRI STROMENTI. W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów takich jak M.Mielczewski, A.Jarzębski, S.S.Szarzyński, G.P.Telemann, W.Żywny, M.Szymanowska, M.K.Ogiński, G.Bacewicz. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić twórczość Marii Szymanowskiej, której 190. rocznica urodzin przypada właśnie w 2021 roku.

21 sierpnia odbędzie się spotkanie z osobowością: prof. Zofią Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) - laureatki Srebrnej Piszczałki za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce przyznawanej przez Konferencji Episkopatu Polski. Zofia Konaszkiewicz od ponad 50 lat pisze pieśni kościelne. W czasach komuny tworzyła pod pseudonimem Zofia Jasnota i tak zostało do dziś. Wśród najbardziej znanych pieśni jej autorstwa są m.in. „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Zbawienie przyszło przez Krzyż”, czy też „Przykazanie nowe daje wam”. W ramach spotkania odbędzie się spotkania z kompozytorką, a jej pieśni wykona zespół ludowy „Wójtowianie” - działający przy Krasnobrodzkim Domu Kultury od 1993 roku.

22 sierpnia zapraszamy na przedpremierowy koncert promujący nową płytę z utworami współczesnego polskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza. W programie koncertu znalazły się utwory o tematyce religijnej takie jak: Lamentacja „Rythm do Pana Jezusa Ukrzyżowanego Patrząc na Figurę Męki Pańskiey” (wersja III) na sopran i organy (1990), Litania loretańska II na sopran i organy (1985) czy Tryptyk „Grudki kadzidła” na mezzosopran i organy (2010).

23 sierpnia odbędzie się szczególny koncert w wykonaniu Ewa Domańskiej i Piotra Bajora z towarzyszeniem zespołu harfowego. W roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (w 2021 roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin Kardynała) zaprezentowane zostaną fragmenty "Zapisków więziennych", które powstały w okresie internowania księdza Prymasa. Ukazują one doświadczenia Kardynała Wyszyńskiego z tego czasu, głębię Jego wiary, żarliwość modlitwy oraz heroiczny wymiar jego patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny.

Kolejny koncert (25 sierpnia) poświęcony zostanie w całości utworom organowym Mariana Sawy, w ramach którego prapremierowo wykonane zostaną nieznane utwory tego kompozytora na 4 ręce.

Finał Festiwalu odbędzie się w Sanktuarium NNMP 28 sierpnia. Zaprezentowany zostanie na nim utwór zamówiony specjalnie na Festiwal - Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną Alicji Gronau. Utwór zostanie wykonany przez młodych artystów - Krzysztofa Ostrowskiego i Orkiestrę Kameralną Divertimento. Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną są kontynuacją zamysłu kompozytorskiego polegającego na opracowaniu charakterystycznych dla tego regionu motywów polskich pieśni ludowych z terenu Krasnobrodu i Roztocza, a zawartego w Suicie Krasnobrodzkiej koncertu poczwórnego - utworu specjalnie skomponowanego przez Alicję Gronau na Inaugurację I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad astra, którego prawykonanie odbyło się podczas I edycji festiwalu 19 sierpnia 2007 r. w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie. Kolejny utwór napisany przez Alicję Gronau dla Festiwalu po 15 latach będzie stanowić wyjątkowy finał wydarzenia oraz pewnego rodzaju podsumowanie 15 lat istnienia wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama