Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 02:05
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Uczta dla melomanów. Per Artem ad Astra w Krasnobrodzie

XV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” odbędzie się w Krasnobrodzie w dniach 15-28 sierpnia.

Ideą przewodnią krasnobrodzkiego festiwalu jest popularyzacja, promocja i prezentacja muzyki organowej, kameralnej i orkiestrowej dawnej i współczesnej w wykonaniu wybitnych artystów i debiutujących młodych wykonawców oraz promowanie muzyki polskiej, polskich kompozytorów i wykonawców między innymi przez realizację prawykonań. To niezwykłe wydarzenie kulturalne koresponduje z ponad 45-letnią tradycją krasnobrodzkich międzynarodowych koncertów organowych w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie.

W ramach Festiwalu odbędzie się 11 koncertów (w tym 5 prawykonań), wystąpi około 100 artystów.

Festiwal zaprezentuje szeroki przekrój muzyki klasycznej - od baroku, aż po muzykę najnowszą. W programie znalazły się koncerty organowe, kameralne, a także za względu na jubileuszowy charakter wydarzenia - symfoniczne.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny w naszym informatorze kulturalnym CO? GDZIE? KIEDY?

Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia - nieprzypadkowo w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - koncertem muzyki sakralnej, podczas którego zabrzmi Oratorium „Przy Sercu Twoim” polskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza. Koncert wykonają zespół LUMEN razem z Krasnobrodzkim Gospel – zespołem działającym przy Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Kolejny koncert, odbywający się w dniu 16 sierpnia 2021 poświęcony zostanie w całości muzyce Astora Piazzolli, którego setna rocznica urodzin mija właśnie w 2021 roku. Utwory Piazzoli zaprezentuje Paweł Ściebior (akordeon).

17 sierpnia Paweł Kuchnicki prawykona Improwizowaną symfonię organową, podczas której tematy do symfonii zostaną zadane przez krasnobrodzką publiczność.

18 sierpnia z recitalem skrzypcowym wystąpi wybitna polska skrzypaczka Katarzyna Bąkowska, która wykona utwory Telemana, Bacha i Prokofiewa.

20 sierpnia  roku usłyszymy koncert „Polska muzyka kameralna od baroku po wiek dwudziesty” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych ALTRI STROMENTI. W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów takich jak M.Mielczewski, A.Jarzębski, S.S.Szarzyński, G.P.Telemann, W.Żywny, M.Szymanowska, M.K.Ogiński, G.Bacewicz. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić twórczość Marii Szymanowskiej, której 190. rocznica urodzin przypada właśnie w 2021 roku.

21 sierpnia odbędzie się spotkanie z osobowością: prof. Zofią Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) - laureatki Srebrnej Piszczałki za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce przyznawanej przez Konferencji Episkopatu Polski. Zofia Konaszkiewicz od ponad 50 lat pisze pieśni kościelne. W czasach komuny tworzyła pod pseudonimem Zofia Jasnota i tak zostało do dziś. Wśród najbardziej znanych pieśni jej autorstwa są m.in. „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Zbawienie przyszło przez Krzyż”, czy też „Przykazanie nowe daje wam”. W ramach spotkania odbędzie się spotkania z kompozytorką, a jej pieśni wykona zespół ludowy „Wójtowianie” - działający przy Krasnobrodzkim Domu Kultury od 1993 roku.

22 sierpnia zapraszamy na przedpremierowy koncert promujący nową płytę z utworami współczesnego polskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza. W programie koncertu znalazły się utwory o tematyce religijnej takie jak: Lamentacja „Rythm do Pana Jezusa Ukrzyżowanego Patrząc na Figurę Męki Pańskiey” (wersja III) na sopran i organy (1990), Litania loretańska II na sopran i organy (1985) czy Tryptyk „Grudki kadzidła” na mezzosopran i organy (2010).

23 sierpnia odbędzie się szczególny koncert w wykonaniu Ewa Domańskiej i Piotra Bajora z towarzyszeniem zespołu harfowego. W roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (w 2021 roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin Kardynała) zaprezentowane zostaną fragmenty "Zapisków więziennych", które powstały w okresie internowania księdza Prymasa. Ukazują one doświadczenia Kardynała Wyszyńskiego z tego czasu, głębię Jego wiary, żarliwość modlitwy oraz heroiczny wymiar jego patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny.

Kolejny koncert (25 sierpnia) poświęcony zostanie w całości utworom organowym Mariana Sawy, w ramach którego prapremierowo wykonane zostaną nieznane utwory tego kompozytora na 4 ręce.

Finał Festiwalu odbędzie się w Sanktuarium NNMP 28 sierpnia. Zaprezentowany zostanie na nim utwór zamówiony specjalnie na Festiwal - Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną Alicji Gronau. Utwór zostanie wykonany przez młodych artystów - Krzysztofa Ostrowskiego i Orkiestrę Kameralną Divertimento. Dialogi i zdarzenia na organy i orkiestrę kameralną są kontynuacją zamysłu kompozytorskiego polegającego na opracowaniu charakterystycznych dla tego regionu motywów polskich pieśni ludowych z terenu Krasnobrodu i Roztocza, a zawartego w Suicie Krasnobrodzkiej koncertu poczwórnego - utworu specjalnie skomponowanego przez Alicję Gronau na Inaugurację I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad astra, którego prawykonanie odbyło się podczas I edycji festiwalu 19 sierpnia 2007 r. w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie. Kolejny utwór napisany przez Alicję Gronau dla Festiwalu po 15 latach będzie stanowić wyjątkowy finał wydarzenia oraz pewnego rodzaju podsumowanie 15 lat istnienia wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xyzTreść komentarza: mija się ja z prawdą, uchwałę przygotowała rada i rada zagłosowała, uchwała dotyczyła powyżej 3 lat a to było już w gestii radyData dodania komentarza: 23.12.2024, 22:35Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: MGTreść komentarza: Jaka była kwota przetargu pomiędzy tym z Trzeszczan a „Ekspertem „? Można sprawdzić wypłaty i przelewy Ta baba z prokuratury też coś urwała bo tylko idiota coś takiego cytuje i toleruje Ale za kasę to i matkę można sprzedaćData dodania komentarza: 23.12.2024, 21:51Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: RafalTreść komentarza: Zniszczyć łatwo. Odbudować wszystko będzie gorzejData dodania komentarza: 23.12.2024, 21:06Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: BezpartyjnyTreść komentarza: Skarga została złozona do wojewody przez samego Kowalika!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 21:04Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Tak jest jak większość osób ma głowę tylko po to żeby im się woda do środka mie lała (jak pada deszcz)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 18:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniej
Reklama