W sobotę 28 sierpnia w świetlicy w Wolicy Śniatyckiej Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie oraz Orkiestra Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zagrały „Koncert pieśni patriotycznej i żołnierskiej”. Druhowie z jednostki OSP Antoniówka palili ognisko pamięci o bohaterach zwycięskiej Bitwy pod Komarowem 1920, a mieszkańcy gminy Komarów wzorem przedwojennych ułanów śpiewali piosenki żołnierskie.
W niedzielę 29 sierpnia w kościele św. Trójcy w Komarowie odprawiona został msza święta w intencji poległych w zwycięskiej bitwie pod Komarowem 1920 r., którą poprzedził koncert chóru „Pasjonata”. Po niej przyszedł czas na przemówienia, odczyty, m.in. generał Dywizji dr Jarosław Gromadziński odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Minister podkreślał ogromne męstwo, poświęcenie i umiejętności polskich żołnierzy, ułanów i szwoleżerów, którzy potrafili pokonać niezwykle groźną Konarmię Budionnego i zmusić ją do odwrotu.
W dalszej części uroczystości zostały wręczone statuetki za wieloletnią i aktywną działalność społeczną na rzecz Gminy Komarów-Osada. Otrzymali je: Tomasz Bajwoluk, Ewa Barczyńska, Jadwiga Bochen, Krzysztof Romańczuk, Andrzej Szeremeta.
Dalsza część uroczystych obchodów 101 rocznicy Bitwy pod Komarowem odbywała się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie.
Uroczystość rocznicowe zakończył koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.
Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia była wystawa poświęcona Bitwie pod Komarowem, na której można było obejrzeć mapy sytuacyjne bitwy i archiwalne zdjęcia z okresu wojny polsko-bolszewickiej. W niedzielę Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy OSP Komarów-Osada prowadził też akcję poboru krwi pod hasłem „Dziś bohaterowie oddają krew, by ratować zdrowie i życie innych”. Krwiodawcy oddali 7 litrów krwi.
31 sierpnia 1920 roku wczesnym rankiem na polach Wolicy Śniatyckiej doszło do boju kawalerii polskiej z przeważającą siłą oddziałów bolszewickich. W walce udział wzięła też artyleria i piechota. Bój konny trwał cały dzień. Ostatecznie ułani polskiej I Dywizji Jazdy Pułkownika Juliusza Rómmla pokonali kozaków I Armii Konnej generała Siemiona Budionnego. Przez historyków to wydarzenie jest uznawane za jedną z przełomowych bitew w historii świata.
Napisz komentarz
Komentarze