To właśnie kwiaty, zioła, trawy i zboża są podstawą każdej palmy. Trzeba więc zerwać i ususzyć skrzyp polny, tasznik, krwawnik, dziurawiec. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. Podstawą palm są bowiem suszki i bazie, uzupełnieniem mogą być żywe kwiaty.
Wicie zaś palmy zaczyna się od góry trzonka stanowiącego kręgosłup palmy i stopniowo schodzi się do dołu tak, aby zakrywać łodygi kolejnych warstw. Generalnie są dwa sposoby wicia plam. Pierwsza polegająca na tym, że cylindrycznie owija się tyczkę kolejnymi warstwami np. bukszpanem, zbożem, kwiatami, trawami i znowu bukszpanem. Jest też drugi sposób. Panie z ziół i traw plotą długie warkocze i owijają nimi w sposób krzyżowy tykę. Ważne jest też zakończenie palmy. Niektóre gospodynie na jej szczycie umieszczają fantazyjne rozety, inne kończą owijkami z juty.
W tym roku do odbywającego się już od 20 lat konkursu na palmę wielkanocną zgłoszono 22 palmy z całego powiatu. Jury w składzie: Agata Piwko (artysta, plastyk), Ewa Piwko- Witkowska (prezes Lokalnej Grupy Działania LGD "Roztocze Tomaszowskie"), Wiesław Wielgosz (przewodniczący Rady Gminy Bełżec) i Agnieszka Kozyra (dyrektor GOK) w Bełżcu miało trudny orzech do zgryzienia.
– Ocenialiśmy długość plamy, zastosowane materiały, sposób ich połączenia, nietypowe rozwiązania, ogólnie wygląd i estetykę – wylicza Agnieszka Kozyra, współorganizator konkursu.
Kto otrzymał nagrody? Przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze