Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:01
Reklama
Reklama

Śpij dziecino w tym grobie

Odwiedzając cmentarze, pochylamy się w zadumie nad grobami naszych bliskich, przyjaciół. Strata zawsze boli, bez względu na to w jakim odeszli wieku. Szczególne wzruszenie budzą groby dzieci.
Śpij dziecino w tym grobie

W dawnych czasach umieralność dzieci była bez porównania większa niż teraz. Wynikało to z wielu przyczyn. Większość zagrożeń okresu niemowlęctwa i zwłaszcza wczesnego dzieciństwa była związana z chorobami. Już same narodziny dziecka rzadko przebiegały bez problemów, często razem z noworodkiem umierała matka. Jeśli dziecko urodziło się prawidłowo i było zdrowe, starano się ze wszystkich sił, aby takim pozostało.

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat biłgorajski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat hrubieszowski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat tomaszowski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat zamojski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych Zamość

Dlatego, aby uchronić je przed chorobami, poddawano je tuż po narodzinach różnym zabiegom magicznym. Takie znaczenie miała prawdopodobnie pierwsza kąpiel. Po jej zakończeniu, niemowlę błogosławiono źdźbłem słomy, a do kołyski wkładano pod pościel uszy zająca, nóżki kreta oraz inne przedmioty, które miały zapewnić pomyślność, a przede wszystkim zdrowie. Matka i dziecko były też przez kilka dni izolowane od otoczenia, co następowało raczej ze względów magicznych niż zdrowotnych. Mimo tego, dziecko mogło łatwo zachorować. Często zwykłe przeziębienie kończyło się tragicznie. Maluchy padały ofiarą również wielu chorób zakaźnych, takich jak ospa, odra, koklusz.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama