Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:14
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Za ratowanie Żydów

Społecznicy z powiatu chełmskiego chcą upamiętnić Polaków ratujących przed zagładą swoich sąsiadów narodowości żydowskiej. Każdy, kto zna takie historie, może się nimi podzielić. Wszystkie zostaną spisane i opublikowane w książce, która obok pomnika poświęconego bohaterom będzie zwieńczeniem inicjatywy.
Za ratowanie Żydów
Władze gm. Księżpol pamiętają o rodzinie Kusiaków ze Starego Lipowca.

Przedsięwzięcie przebiega pod hasłem „Ocalić od zapomnienia cichych bohaterów ratujących w czasie II wojny światowej obywateli polskich narodowości żydowskiej”. Koordynatorem projektu jest przedstawiciel Stowarzyszenia „Forum Polskie” Stanisław Kuć. Oprócz niego w powołanym komitecie społecznym są też inni społecznicy, którzy podjęli wyzwanie uchronienia od zapomnienia heroicznych postaw mieszkańców nie tylko Chełma i okolic, ale też Zamojszczyzny. To: Beck Shlomit z Izraela, Krystyna ChomiarczukBeata WanarskaMałgorzata KlekotLucyna DargiewiczRyszard MielniczukMariusz MateraZbigniew WeremkoMarek ParadaTadeusz OstrowskiStefan SakowskiArkadiusz Kędzierawski i Arkadiusz Zawiaczyński.

Czytaj także: Ziemia znowu ich oddała

Zginęli, bo ratowali

Polska była jedynym okupowanym krajem, w którym kara śmierci groziła każdemu, kto ukrywał, pomagał, a nawet podawał żywność Żydom. Taki los spotkał m.in. mieszkańców Starego Lipowca i Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim: AnastazjęRomana i Franciszka KusiakówKatarzynę GrochowiczKatarzynę Rybak i Jana Zarębę. Razem z nimi zginęła 5 stycznia 1943 r. młoda Żydówka Ita Becher, którą ukrywała rodzina Kusiaków.

Czytaj także: Jak siostry ratowały żydowskie dzieci

Tak samo Niemcy obeszli się z Wisławą i Pawłem Trzcińskimi z Biłgoraja, których za ukrywanie Żydów zamordowali 2 marca 1943 r. I jedni, i drudzy – w ramach projektu „Zawołani po imieniu” – zostali po latach upamiętnieni.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama