Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:38
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Akademia Zamojska dla rodziny - kolejny wykład otwarty

W środę, 15 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Akademia Zamojska dla rodziny". Wykład pt. "Sumienie rodzinne w nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego" wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.
Akademia Zamojska dla rodziny - kolejny wykład otwarty

Autor: Fot. Akademia Zamojska

Prof. Grzegorz Kucharczyk jest profesorem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, pracownikiem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Gościa powitali przedstawiciele Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

W swoim wystąpieniu prof. Grzegorz Kucharczyk wielokrotnie podkreślał, jak ważną rolę w swoim nauczaniu poświęcał kwestii rodziny bł. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

- Jest on naszym przewodnikiem w rozważaniu nad sumieniem rodzinnym. Prymas użył tych słów niemal dokładnie 40 lat temu, w archikatedrze warszawskiej, gdy wygłaszał homilię w święto Trzech Króli 6 stycznia 1981 r. i kiedy wskazywał na warunki rzeczywistej odnowy. (...) Bł. Kardynał Stefan Wyszyński nawiązując do ciągle powtarzającego się słowa "odnowa" zwrócił uwagę na konieczność odwołania się do sumienia, ładu sumienia. (...) Ład sumienia indywidualnego, ład sumienia rodzinnego i ład sumienia narodowego. Trzy płaszczyzny nie oddzielone od siebie, ale przenikające się. Ład sumienia rodzinnego był definiowany przez Prymasa Wyszyńskiego jako sprzeciw wobec życia ułatwionego - mówił prof. Kucharczyk.

Poruszał również kwestie macierzyństwa i ojcostwa oraz ich roli w życiu rodzinnym, odnosząc się również do encykliki "Humanae vitae" papieża Piusa VI. Parafrazując słowa bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego o sumieniu narodowym w kontekście sumienia rodzinnego prof. Kucharczyk mówił:

- To jest nasz najważniejszy obowiązek wobec rodziny. Wytrwale żyć dla rodziny. Nabrać zaufania do rodziny i gotowości oddania jej wszystkiego z siebie. Potrzeba nam potężnej woli organizacji wszystkich sił rodzinnych, by się nie oglądać na prawo i lewo, i by nie poddawać się pokusie tych, którzy mówią, że rodzina to przeżytek - parafrazował Prymasa prof. Grzegorz Kucharczyk.

Spotkania z cyklu "Akademia Zamojska dla rodziny" odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kościele pw. Św. Katarzyny w Zamościu. Organizatorami są: Akademia Zamojska i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polka 19.12.2021 14:19
Cieszymy się, że w Zamościu odbywają się takie wykłady otwarte. Szkoda tylko, że ludzie nie chcą się rozwijać!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama