Nietolerancja laktozy
Wzdęcia, ból brzucha, biegunka, a nawet wymioty po zjedzeniu produktów mlecznych - tym właśnie objawia się nietolerancja laktozy. Może ona zostać zdiagnozowana w praktycznie każdym wieku, choć najczęściej cierpią na nią małe dzieci oraz osoby seniorzy. Wynika ona z nietolerancji cukru, jakim jest laktoza, a występującym w niemal wszystkich produktach mlecznych. Niestety, nie ma skutecznego leku na tę dolegliwość - zapobiec nieprzyjemnym objawom może jedynie dieta eliminacyjna, polegająca na całkowitym wykluczeniu z menu produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy bardzo często mylona jest z alergią na mleko, jednak w drugim przypadku mówimy o uczuleniu na białko mleka krowiego. Daje ono podobne, choć nie identyczne objawy. Mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, lecz u chorych bardzo często pojawia się również wysypka skórna . Objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku dni, podczas gdy przy nietolerancji laktozy mijają one stosunkowo szybko.
Epidemiologia nietolerancji laktozy
Przyczyny nietolerancji laktozy mogą być trojakie. Wyróżnia się wrodzony niedobór laktozy, który objawia się już w okresie noworodkowym, hipolaktazję pierwotną typu dorosłego (wynika z sukcesywnego fizjologicznego spadku jej aktywności) oraz wtórny niedobór laktaz (powstaje w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych i może prowadzić do ograniczenia lub całkowitej utraty czynności tego enzymu). Laktoza, która występuje w produktach mlecznych, trawiona jest przez enzym zwany laktazą. Niestety, jego ilość z wiekiem zaczyna zanikać, przez co organizm coraz gorzej radzi sobie z trawieniem laktozy. Badania wykazują, że przejściowa nietolerancja laktozy może występować u niemowlaków, jednak jest ona związana z intensywnym rozwojem układu pokarmowego. Jeśli nietolerancja nie ma charakteru wrodzonego, to najczęściej pojawia się wraz z wiekiem - największe problemy w trawieniu laktozy mają seniorzy.
Dieta bez laktozowa - dla kogo?
Jedynym sposobem na to, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, jest dieta bez laktozowa. Powinni ją stosować wszyscy, którzy zauważają, że po mlecznym posiłku (a nawet po wypiciu kawy z mlekiem) pojawiają się u nich problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy to: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, gazy, nudności. Dieta bez laktozy pomaga pozbyć się przykrych dolegliwości, głównie ze względu na fakt, iż nie dostarczamy organizmowi cukru, którego nie potrafi strawić, czyli laktozy. Dietę bez laktozową mogą stosować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy seniorzy. Przed jej wprowadzeniem zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do gastrologa bądź we własnym zakresie wykona badania na nietolerancję laktozy.
Co można jeść przy diecie bez laktozy?
Skomponowanie menu na diecie bez laktozowej nie jest proste, w szczególności dla osób, które uwielbiają spożywać różnego rodzaju produkty mleczne. Niemniej jednak okazuje się, że nie trzeba rezygnować z mleka czy jogurtów - wystarczy tylko wybierać wegańskie odpowiedniki na bazie mleka roślinnego. Co ciekawe, producenci przygotowali bardzo bogatą ofertę produktów mlecznych, które pozbawione są laktozy. Można więc posiłkować się mlekiem, masłem, jogurtami czy nawet śmietaną bez laktozy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób, które nie potrafią zrezygnować z ulubionych produktów, a jednocześnie chcą znacząco poprawić sobie komfort życia. Produkty spożywcze niezawierające laktozy są nieco droższe od tradycyjnych, choć ich ceny nie są bardzo wygórowane.
Więcej możecie przeczytać na www.fitbootcamp.pl
Czym zastąpić mleko w diecie?
Dieta bez laktozy z założenia nie zawiera produktów mlecznych, które nie tylko doskonale smakują, ale przede wszystkim są bardzo dobrym źródłem wapnia i białka. Dlatego też w menu muszą znaleźć się produkty, które w jakiś sposób będą w stanie zastąpić mleko właśnie pod tym kątem. Warto włączyć do diety przede wszystkim rośliny strączkowe, takie jak fasola. Dobrym źródłem wapnia są też liście pietruszki, kapusta czy jarmuż. Wśród owoców można natomiast postawić na figi oraz morele suszone. W codziennym menu nie może zabraknąć migdałów, orzechów laskowych, sardynek czy amarantusa - można go dodawać na przykład do jogurtów bez laktozy.
Przykładowy jadłospis w diecie bez laktozowej
Obecnie mamy duże możliwości, jeśli chodzi o zastępowanie produktów mlecznych innymi, lecz równie smacznymi i pełnowartościowymi. Oto przykładowy jadłospis na jeden dzień dla osoby, która zdecydowała się wykluczyć z diety laktozę:
Śniadanie
kanapki z pieczywa żytniego maczanego w oliwie z oliwek, szynka pieczona, sałata zielona, papryka i rzodkiewka
II śniadanie
płatki jęczmienne na mleku sojowym
Obiad
zupa jarzynowa, kotlety z czerwonej fasoli, ziemniaki, surówka z marchwi i jabłka
Podwieczorek
ryż z sosem owocowym
Kolacja
pieczywo, pasta jajeczna, sałatka z jarmużem i pomidorem
Dieta bez laktozy w Trendy Catering
Trendy catering dietetyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, może być skierowany również do tych, którzy nie tolerują laktozy. Dieta pudełkowa to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą samodzielnie przygotowywać posiłków bądź nie wiedzą, jak je prawidłowo komponować. Warto pamiętać, że dieta bezglutenowa często mylona jest z dietą bez laktozową, zwłaszcza przez osoby, które nie mają większej wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania. Tymczasem chodzi o to, aby wykluczyć z menu składnik, który powoduje, że czujemy się źle po spożyciu posiłków. Catering dietetyczny bez laktozy pozwala cieszyć się posiłkami bez przykrych objawów nietolerancji. Dieta bez laktozy od Trendy Catering to odpowiedź na potrzeby osób, które z jednej strony chcą się zdrowo odżywiać, z drugiej strony nie wiedzą, jak podejść do tego tematu. Pamiętajmy, że catering to rozwiązanie, które dodatkowo pozwoli zaoszczędzić sporo cennego czasu i nie martwić się, czy jedzenie, które spożywamy, dostarcza nam wszystkich cennych składników. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób, będących na diecie eliminacyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze