Jak podaje portal bankier.pl średnia wieku położnych w Polsce wynosi obecnie 52 lata, a w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej sięga ona nawet 60 lat.
– Zapotrzebowanie na opiekę położniczą jest ogromne. Luka pokoleniowa w tym zawodzie sprawiła, że położne są poszukiwane praktycznie przez wszystkie podmioty medyczne. W związku z tym zaproponowaliśmy utworzenie studiów licencjackich i magisterskich na kierunku położnictwo – mówi dr n. med. Beata Biernacka z Akademii Zamojskiej, podkreślając, że w związku z dużą potrzebą rynku pracy absolwentki i absolwenci tych studiów nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
AZ otrzymała zgodę Ministra Edukacji i Nauki na kształcenie studentów na kierunku położnictwo – studia licencjackie i magisterskie. Wcześniej akredytację wydał Minister Zdrowia oraz Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych, a pozytywną opinię Polska Komisja Akredytacyjna.
Studia I stopnia o profilu praktycznym trwać będą 6 semestrów i zakończą się uzyskaniem tytułu licencjata położnictwa. W programie studiów przewidziano 1100 godzin zajęć praktycznych i 1200 godzin praktyk zawodowych. Oprócz wiedzy ogólnej z obszaru nauk medycznych, studenci nabędą szczegółową wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu położnictwa i ginekologii, niezbędną do wykonywania zawodu położnej lub położnego.
Akademia Zamojska uruchomi również studia I stopnia zawodowe uzupełniające tzw. „pomostowe” w trybie niestacjonarnym. Studia te dedykowane są osobom z dyplomem ukończenia dwuipółletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej kształcącej w zawodzie położnej. Studia będą trwały 2 semestry, a wymiar zajęć praktycznych i praktyk zawodowych wynosi 605 godzin.
– Przewidziane w programie studiów zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe mogą zostać zaliczone na wniosek studenta na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, w zakresie wykonywanych czynności odpowiadających przedmiotowi zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych, z uwzględnieniem długości stażu pracy – tłumaczy dr n. med. Beata Biernacka z AZ.
Absolwenci studiów licencjackich będą przygotowani do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej oraz szkołach rodzenia itp. Ponadto absolwenci będą przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studia II stopnia (magisterskie) na kierunku położnictwo trwać będą 4 semestry, w trakcie których przewidziano 200 godzin praktyk zawodowych. W programie kształcenia znajdują się przedmioty medyczne i specjalistyczne z obszaru nauk o zdrowiu. Studenci będą realizować zajęcia uzupełniające tj.: uroginekologia, pielęgniarstwo operacyjne i zabiegowe w ginekologii i położnictwie, psychoterapia elementarna, psychopatologie w rodzinie.
– Studia magisterskie na kierunku położnictwo przygotują absolwentów do samodzielnego pełnienia zadań położnej lub położnego, w tym świadczenia opieki zdrowotnej, zarządzania nią oraz podjęcia studiów doktoranckich – podsumowuje dr n. med. Beata Biernacka.
Studia na kierunku położnictwo w Akademii Zamojskiej prowadzone będą w systemie stacjonarnym (bezpłatne) i niestacjonarnym. Zajęcia odbywać się będą w nowocześnie wyposażonych pracowniach Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej Akademii Zamojskiej przy ul. Hrubieszowskiej 24, w zakładach opieki zdrowotnej oraz innych placówkach służby zdrowia.
REKRUTACJA TRWA do 22 września
Więcej informacji: www.akademiazamojska.edu.pl
Napisz komentarz
Komentarze