Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:21
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Księżpol: Zginęli bo ratowali Żydów. Zostali upamiętnieni [ZDJĘCIA]

29 września w Majdanie Nowym miała miejsce uroczystość upamiętniająca Jana Gnidułę, Katarzynę Kowal, Józefa Kowala, Mariannę Łubiarz, Anastazję Łubiarz, Katarzynę Margol oraz Kazimierza Szabata, zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom, 29 grudnia 1942 roku. To już 29. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytutu Pileckiego oraz drugie w gminie Księżpol.
Księżpol: Zginęli bo ratowali Żydów. Zostali upamiętnieni [ZDJĘCIA]

Organizatorami uroczystości był Instytutu Pileckiego, Starosta Biłgorajski oraz Wójt Gminy Księżpol. – Gromadzimy się dzisiaj, by w ramach programu „Zawołani po imieniu” upamiętnić kolejnych Polaków, którzy za pomoc ludności żydowskiej w czasie niemieckiej okupacji stracili życie. „Wołając po imieniu” ofiary, przywracamy je nie tylko rodzinom i lokalnej społeczności, ale też oddajemy należne im miejsce w powszechnej świadomości historycznej. Jednocześnie przypominamy sobie o uniwersalnych wartościach konstytuujących wspólnotę rodzinną, lokalną i wspólnotę narodową, takich jak empatia, odpowiedzialność i solidarność – mówiła witając zebranych dr Anna Stróż-Pawłowska, kierownik działu ds. programu “Zawołani po Imieniu”, który realizowany jest przez Instytut Pileckiego.

Upamiętnienie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Majdanie Starym, a eucharystię sprawował ks. Adam Sobczak, Proboszcz Parafii pod wezw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym i ks. Marian Drążek, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu.

Następnie zebrani przemieścili się pod pomnik-kamień przy rondzie w Majdanie Nowym, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Profesor Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego i inicjatorka programu „Zawołani po imieniu” powitała zebranych i wspomniała, jak ważne jest przywracanie pamięci historycznej w ramach programu „Zawołani po imieniu”.

O tragicznych wydarzeniach w Majdanie Nowym mówili także przedstawiciele rodzin „Zawołanych po imieniu” – Jan Róg, wnuk zamordowanej Katarzyny Kowal i krewny zamordowanego Józefa Kowala oraz Czesław Łubiarz, wnuka zamordowanej Anastazji Łubiarz i prawnuk zamordowanej Marianny Łubiarz.

Głos zabrał także wójt Gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który wspominał o ofiarności mieszkańców Majdanu Nowego wobec współobywateli żydowskiego pochodzenia.

Po poświęceniu pomnika dokonano jego uroczystego odsłonięcia, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym złożyli symboliczne białe róże i kamyki.


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czekam 30.09.2022 21:09
Jak znasz jakiegos Zyda ktory uratowal jakiegos Polaka z narazeniem zycia to napisz

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama