Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:02
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Sposób na ogrzanie mieszkania: kilka świeczek i donica. Czy to bezpieczne?

Ludzie prześcigają się w wynajdowaniu kolejnych sposobów na ogrzanie domu. Teraz promowane są ogrzewacze doniczkowe.

Takich podpowiedzi jest w internecie coraz więcej. Co rusz pojawiają się informacje, o tym jak sobie poradzić w dobie kryzysu energetycznego, braku węgla i drewna. Na topie są takie metody jak m.in. palenie w piecu owsem.

„Okazuje się, że średnia kaloryczność węgla to ok. 25-27 MJ/kg, a ekogroszku – ok. 23 MJ/kg. Z badań polskich naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wynika zaś, że owies daje niewiele mniej energii, bo ok. 19 MJ/kg. Można ją więc porównać z kalorycznością tańszego ekogroszku, pelletu słomianego czy drzewnego. A to oznacza, że spalanie zboża kilkakrotnie tańszego od węgla jest bardzo opłacalne” – wyjaśnia „Tygodnik Rolniczy”. I zaznacza, że ziarno zawdzięcza takie wyniki dużej zawartości w nich tłuszczu. Zaletą ziarniaków owsa jako biomasy opalowej jest również bardzo niska zawartość popiołu – około 2,37 proc.

Owsem można palić w piecach na ekogroszek, jednak warto pamiętać, że ziarno to wymaga stałego dozowania, więc potrzebny jest podajnik i palnik.

Kolejną metodą jest używanie brykietu z torfu zamiast węgla. To metoda bardzo popularna w Skandynawii. W Polsce tonę takiego materiału można kupić za około 2 tys. zł, czyli mniej niż kosztuje węgiel na wolnym rynku.

Teraz internet podsuwa kolejny pomysł. To ogrzewacz wykonany ze świeczek i ceramicznej donicy. Płomyki świec ogrzewają powietrze i donicę, a ta powoli oddaje ciepło do pomieszczenia.

Czy to działa? Na internetowych filmach ich autorzy dowodzą, że tak. Wskazują, że w ciągu kilku godzin działania takiego ogrzewacza temperatura w małej łazience wzrosła z 18,1 do 19,6 stopnia Celsjusza.

Jest jednak problem. Taka „piramidka” z otwartym ogniem może być po prostu niebezpieczna.

Sposób na tanie ogrzewanie przy użyciu doniczek w krótkim czasie zyskał ogromną popularność. Przed jego stosowaniem przestrzega jednak Państwowa Straż Pożarna. 

Jak poinformował forsal.pl Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, metoda ogrzewania z użyciem doniczek „zdecydowanie nie jest rekomendowanym sposobem na ogrzanie pomieszczeń oraz budzi poważne wątpliwości, dotyczące zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego” – podkreśla portal.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama