We wrześniu Gmina Tereszpol złożyła wniosek o dofinansowanie projektu do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Został on pozytywnie zaopiniowany i przekazany do dalszego rozpatrywania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jako jedyny wniosek z powiatu biłgorajskiego otrzymał dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to ponad 100 tys. zł, a dofinansowanie wynosi 90 tys. zł. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa.
Realizacja projektu już się rozpoczęła i potrawa do końca roku. Udział w nim jest bezpłatny. W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl zajęć edukacyjnych oraz rozwijających zainteresowania. Będą warsztaty, spotkania ze strażą i policją. Wszystko wokół bezpieczeństwa. Dla uczniów klas starszych odbędzie się wyjazd do Ojcowa, połączony z warsztatami edukacyjnymi, a najmłodszych 6 grudnia odwiedzi Mikołaj i wręczy im upominki.
Zorganizowana zostanie debata oksfordzka. Uczniowie staną w walce na argumenty nad tezą dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi.
O zagrożeniach wynikających z gier komputerowych opowie Krzysztof Piersa, psychoterapeutka Joanna Fabicka przeprowadzi warsztaty dotyczące uzależnień, a pisarka Joanna Jargiełło te dotyczące przemocy. Warsztaty przewidziano również dla nauczycieli i rodziców. Przedszkolakom kwestie dotyczące bezpieczeństwa drogowego zostaną przekazane za pomocą teatrzyku.
Ciekawym wydarzeniem będzie trzydniowy biwak szkoleniowy "Młodzi oko z problemem" z Krzysztofem Petkiem – dziennikarzem, pisarzem, detektywem. Prowadzący pokaże młodym ludziom jakie są sposoby na rozładowanie napięć i konfliktów alternatywnymi metodami. Drugiego dnia odbędzie się śledcza gra terenowa prowadząca od zagadki do zadania, od pytania do skrytki. Trzeciego dnia przewidziano panel dyskusyjny "Sąd nad problemem sędzią, oskarżycielem, obrońcą i licznymi świadkami.
Wydarzenie zakończy uroczysta gala podsumowująca projekt z koncertem Jarosława Chojnackiego.
Jak podkreśla wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk, zagadnienie bezpieczeństwa jest bliskie wszystkim, bez względu na to, czy traktujemy je w wymiarze ogólnoludzkim, narodowym czy też lokalnym. – Chcemy czuć się bezpiecznie. Cel ten przyświecał nam będzie podczas realizacji całego projektu. Zostały w nim uwzględnione różnorodne działania składające się na szerokie rozumienie tego słowa – mówił wójt. Dodaje, że realizacja projektu jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji.
Projekt "Bezpieczna gmina Tereszpol przykładem dla innych" stanowi trzeci etap kompleksowego projektu zakładającego poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy Tereszpol. Pierwszy etap miał miejsce w 2017 roku, a drugi w 2019 roku.
Projekt dofinansowany jest w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.
Napisz komentarz
Komentarze