18 marca odbyło się uroczyste rozpoczęcie mobilności. Były m.in. prezentacje przygotowane przez szkoły partnerskie oraz zajęcia integracyjne. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu zamku Santa Barbara.
Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Archeologiczne, następnie odwiedzili miejsca związane z wojną domową w Hiszpanii (1936-1939). Dzień zakończyli zwiedzaniem miasta oraz grą terenową na orientację.
Kolejny dzień spędzili w Elche, mieście słynnym z gaju palmowego. Kolejnym miejscem, które odwiedzili była Bazylika Santa Maria, gdzie co roku wystawiane jest Misterium Wniebowzięcia NMP. To przedstawienie religijne zostało uznane przez UNESCO za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Dzień zakończyli warsztatami w Muzeum Etnograficznym. Uczyli się robić palmy wielkanocne.
Czwarty dzień spędzili w Walencji. Mieli okazję zobaczyć na żywo obrady Sądu Wodnego, który odbywa się przed katedrą na placu Virgen w każdy czwartek o godzinie 12. Przed drzwiami zbiera się ośmiu delegatów reprezentujących mieszkańców i rozmawiają o problemach związanych z wodą w regionie, a ośmiu dlatego, że jest osiem kanałów. Sąd Wodny należy do Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Byli także w Ogrodach Turii i na Placu Ratuszowym. Nie mogli pominąć Miasteczka Sztuki i Nauki: Hiper futurystyczny kompleks budynków zaprojektowanych przez słynnego architekta Santiago Calatravę. Jest tam między innymi opera, kino 3D Hemisferic i Muzeum Nauki, którego bryła przypomina szkielet wieloryba. Tam spotkali kamerzystów i aktorów serialu Disney Plus "Ando”.
Ostatni dzień mobilności spędzili bardzo aktywnie na plaży San Juan. W czasie spaceru po tej siedmiokilometrowej plaży uczestniczyli w niekonwencjonalnej lekcji biologii, a w szczególności ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Zobaczyli na własne oczy na czym polega proces erozji skał.
Kolejny etap realizacji projektu to wyjazd do Słowacji. Zaplanowany jest on na czerwiec.
Napisz komentarz
Komentarze