Szkoła Podstawowa im. Ordynacji Zamoyskiej w Sabaudii regularnie podejmuje różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie chętnie uczą się poprzez działanie. Zimą budują karmniki i dokarmiają ptaki, robią budki lęgowe dla ptaków. Hodują rybki i dbają o roślinki doniczkowe w klasach, a wiosną i latem doglądają miododajnego ogródka. Razem z opiekunami wychodzą na lekcje w terenie, np. do lasu, na Białą Górę, jeżdżą do ogrodu botanicznego, pracowni przyrodniczych oraz pracowni fizyki i chemii UMCS.
Ponadto cała społeczność szkolna uczestniczy w świętach takich jak Dzień Wody, Dzień Ziemi, sprzątanie świata, projekcie „Tradycyjny sad”, „Trzymaj formę”. Wymieniać można by jeszcze wiele takich aktywności. Szkoła zgłosiła się do konkursu „Ekopracownia – zielone serce szkoły” i 17 maja dostała wyczekiwaną wiadomość. Jest na liście laureatów, którzy dostaną pieniądze (50 tys. zł) na utworzenie pracowni przyrodniczej. Plany na nią już są.
„Ma to być klasa typowa – służąca głównie prowadzeniu lekcji i opanowaniu podstawy programowej – i nietypowa – stanowiąca bazę dydaktyczną niezbędną do rozwijania wiedzy, umiejętności, talentów” – opisują tamtejsi nauczyciele. W pracowni będzie tętnić działalność ekologiczna. Koordynatorom projektu marzy się, by spotykali się w niej na zajęciach dodatkowych entuzjaści wiedzy przyrodniczej, ale w miarę możliwości, by były tam prowadzone lekcje. Do tego będzie to miejsce spotkań z inspirującymi ludźmi, którzy wiele mogą powiedzieć o przyrodzie i ekologii.
Na liście szkół, którym Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się przyznać dofinansowanie są jeszcze Szkoła Podstawowa nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim i Szkoła Podstawowa im. Gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej. Obie wnioskowały o dofinansowanie do utworzenia ekopracowni odnawialnych źródeł energii. Na to zadanie dotacja wynosi do 75 tys. zł.
W sumie WFOŚiGW w woj. lubelskim przyczyni się do powstania zielonych serc w 48 placówkach. Łączna pula udzielonych dotacji wyniesie nawet 3 mln zł. Zgodnie z harmonogramem konkursu najpóźniej do końca maja 2023 roku z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy, a na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze.
Napisz komentarz
Komentarze