Wola Różaniecka została wysiedlona 29 czerwca 1943 r. Wydarzenie zostało dość dobrze opisane w ankietach Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie, zebranych w latach 1968-1972.
Z zachowanych tam informacji wynika, że około godz. 5 rano Niemcy okrążyli wieś, po czym, wchodząc kolejno do każdego domu, wypędzali jego mieszkańców na plac przed wioską. Każdemu z członków rodziny pozwolono zabrać rzeczy osobiste oraz żywność, do 10 kg. Cały inwentarz żywy miał pozostać na miejscu. Następnie wysiedlonych przewieziono do obozów przejściowych w Zamościu, Zwierzyńcu oraz w Lublinie. W ten sposób wyludniona została cała wieś.
Rocznicowe wydarzenie rozpoczęło się akademią przygotowaną przez społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej. Nie zabrakło autentycznych wspomnień uczestników tamtych dni. W organizację akademii zaangażowali byli nauczyciele: Jolanta Grelak, Ewa Marczak, Anna Bździuch, Dorota Mazurek, Agnieszka Łuszczek, Małgorzata Figiel i Joanna Leśniak.
Następnie w miejscowej kaplicy pw. Matki Bożej z Góry Karmel odprawiona została msza św. w intencji wysiedlonych i wszystkich ofiar II wojny światowej. Po nabożeństwie odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkową. Płyta została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Tablicę, w imieniu dyrektora lubelskiego IPN dr. Roberta Derewendy, wraz z poseł Beatą Strzałką odsłaniał Jacek Rogala.
Obchody uczczenia ofiar pacyfikacji Woli Różanieckiej odbyły się pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze