Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:35
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Polacy coraz częściej wybierają urząd stanu cywilnego na miejsce swojego ślubu

Coraz mniej par formalizuje swoje związki. A jeszcze mniej robi to w kościele. Nie oznacza to, że maleje też liczba rozwodów. Rozpada się już co 3 związek.
Dlaczego w Polsce spada liczba zawieranych małżeństw? Co decyduje o tym, że młodzi ludzie rezygnują ze ślubu?
Dlaczego w Polsce spada liczba zawieranych małżeństw? Co decyduje o tym, że młodzi ludzie rezygnują ze ślubu?

Autor: iStock

GUS podsumował właśnie liczbę małżeństw zawartych w 2022 r. Według danych zdecydowało się na to 155 tys. par. Połowa (51 proc.) zrobiło to w kościele, reszta (49 proc.) w urzędzie stanu cywilnego.

Im dalej na wschód, tym więcej ślubów kościelnych

Te dane zaskakują, bo jeszcze nigdy te dwa rodzaje ślubów liczbowo nie były tak blisko siebie. Na przykład w 2019 r. ta proporcja wynosiła 60 do 40 na korzyść uroczystości kościelnych. Jak widać, to już stały trend. 

Zmienia się on jednak na korzyść kościoła w zależności od rejonu Polski. Prawidłowość jest tak: im dalej na wschód, tym wyższy wskaźnik ślubów kościelnych. 

W województwach zachodniopomorskim i lubuskim do kościoła udawała się co 3 para. 

W województwach wielkopolskim, opolskim i mazowieckim co 2 ślub odbywał się tylko w urzędzie stanu cywilnego. 

Najwięcej ślubów kościelnych – bo 68 proc. – odnotowało województwo podkarpackie. Prawie wszystkie zostały zawarte w Kościele katolickim. 

W województwie podlaskim było to 64 proc. Z tego 10 proc. uroczystości odbyło się w Kościele prawosławnym. 

Niezgodność charakterów na górze listy

Czy mniej ślubów oznacza mniej rozwodów? Nie, bo spadek jest nieznaczny: 

- w 2022 r. orzeczono 60,9 tys. rozwodów i separacji,

- w 2021 r.  było to 61,4 tys.,

- w 2020 r. – 51,9 tys.; dodajmy, że był to jednak szczyt pandemii. 

Prawie jedna trzecia rozwodów dotyczy kobiet i mężczyzn w wieku 40-49 lat. 

Na 60 tys. orzeczonych w 2022 r. rozwodów ponad 25,7 tys. małżeństw nie miało dzieci, a 19 tys. miało jedno dziecko. 

A jakie były przyczyny rozpadu małżeństw? Lista najważniejszych wygląda następująco:

• niezgodność charakterów – 17 tys. rozwodów, 

• niewierność małżeńska – 2,5 tys., 

• nadużywanie alkoholu – 1,3 tys. 

Kościół traci autorytet

Dlaczego w Polsce spada liczba zawieranych małżeństw? Co decyduje o tym, że młodzi ludzie rezygnują ze ślubu? Komentuje dr Mariusz Jędrzejko, psychoterapeuta cytowany przez eska.pl: 

– Jeżeli rzeczywistość społeczna jest galaretowata, a taka teraz jest, to i życie człowieka nie będzie stabilne. Zaczynamy się zastanawiać, że może nie warto tak szybko podejmować decyzji na przykład o małżeństwie – mówi. 

I dodaje: – Kiedyś małżeństwo było czymś trwałym, a dziś co 3 się rozlatuje. Uważam, że ta społeczna galareta dotknie połowy społeczeństwa, bo oprócz czynników ekonomicznych są też inne mechanizmy, m.in. widoczna utrata autorytetu przez Kościół. Jeżeli autorytet traci instytucja kościoła, to tracą na tym m.in. ślub sakramentalny, spowiedź, chrzciny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama