Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:16
Reklama
Reklama

Mieszkańcy tej wsi trzymają się razem. Budują chodniki, fundują witraże

Są do tańca i do różańca.Tak można określić mieszkańców Romaszek z sołtys Iwoną Zieniuk na czele. Kiedy trzeba, układają chodniki lub kostkę na drodze, malują ściany w kaplicy i fundują witraże. Potrafią się też dobrze bawić i przy okazji pomagać słabszym.
Są do tańca i do różańca.Tak można określić mieszkańców Romaszek z sołtys Iwoną Zieniuk na czele. Potrafią wspólnie działać i pomagać innym.
Są do tańca i do różańca.Tak można określić mieszkańców Romaszek z sołtys Iwoną Zieniuk na czele. Potrafią wspólnie działać i pomagać innym.

Źródło: KGW Rumianki/Facebook

Romaszki to niewielka miejscowość w gminie Rossosz. Zasłynęła głównie z tego, że 75 lat temu w jednym z prywatnych domów obraz Matki Bożej sam się odnowił. Obraz ten znajduje się obecnie w kaplicy położonej w centrum miejscowości. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca w kaplicy obchodzone są uroczystości odpustowe, na które przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. 

Tak było również w niedzielę, 30 lipca. W świątyni odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. Jan Kociubiński. Mieszkańcy Romaszek mieli co świętować, bo w tym roku przypada 40. rocznica wybudowania kaplicy, do której tak chętnie pielgrzymują wierni. Budowla była wznoszona w latach 1981-1983.

W procesji eucharystycznej wzięli udział mieszkańcy wsi. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Układali chodniki, a teraz kostkę

Romaszki są znane również z tego, że ich mieszkańcy są kreatywni i potrafią wspólnie działać. Głośnym echem w regionie odbiła się akcja układania przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Rumianki chodnika wzdłuż drogi w Romaszkach. Opisywaliśmy też, jak panie pomalowały miejscowy przystanek autobusowy. Pomógł im Emil Zieniuk i Tomasz Pawlukiewicz. Ale to nie koniec wspólnych działań mieszkańców wsi. 

W tym roku prawie 50 osób zaangażowało się w układanie kostki brukowej na drodze prowadzącej spod kaplicy do cmentarza. Pracami kierował przedsiębiorca Emil Zieniuk. Co ważne, w akcję zaangażowały się m.in. członkinie KGW Rumianki, pani sołtys oraz najmłodsi mieszkańcy Romaszek.

Członkinie KGW Rumianki z sołtys Iwoną Zieniuk przy układaniu kostki radziły się świetnie. Fot.Parafia Rossosz/Facebook

Kaplica w Romaszkach w nowej odsłonie

W tym roku, w dniu odpustu można było podziwiać kaplicę w Romaszkach w nowej odsłonie. To zasługa proboszcza, ks. Bogdana Sewerynika, który znów mógł liczyć na pomoc mieszkańców wsi. Tomasz Pawlukiewicz odmalował ściany kaplicy, nowy blask zyskał też ołtarz boczny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej. W 8 oknach świątyni pojawiły się piękne witraże, które zostały ufundowane przez Wiesławę Mackiewicz oraz Mariannę i Stanisława Korszeniów z Brzozowego Kąta. – Chciałyśmy coś ofiarować dla naszego kościoła, tu się urodziłyśmy – tłumaczy Marianna Korszeń. 

Sołtys Romaszek, Iwona Zieniuk dodaje, że nowe witraże to wyraz troski o kaplicę i przywiązania do rodzinnej miejscowości. Nie dziwi więc, że mieszkańcy wsi chętnie angażują się w różne akcje i dbają o swoją „małą ojczyznę”.

W oknach pojawiło się 8 nowych witraży. Fot. z arch. Marianny Korszeń

Sami zorganizowali festyn

Przykładem na to jest festyn odpustowy, który odbył się w Romaszkach 30 lipca. Imprezę zorganizowali: Koło Gospodyń Wiejskich "Rumianki" oraz przedsiębiorcy związani z Romaszkami, Az-Bud Andrzej Zieniuk, Zieniuk Meble oraz Emil Zieniuk Usługi Remontowo-Budowlane. 

– Wsparli nas strażacy ochotnicy i mieszkańcy wsi. Nie sposób wszystkich wymienić. Tylko dzięki współpracy festyn okazał się sukcesem – mówi sołtys. 
Na boisku szkolnym bawiły się całe rodziny. A atrakcji nie zabrakło. Na najmłodszych czekała duża dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i lody. Organizatorzy wydarzenia zapewnili maluchom zabawy z kulami bumper ball i kulami zorbing oraz klockami kreatywnymi. Dzieci chętnie odwiedzały stoisko, na którym pani malowała im buźki.

Sołtys Romaszek przy wsparciu KGW Ruminaki i lokalnych przedsiębiorców zorganizowała festyn, na którym bawiły się całe rodziny. Fot. KGW Rumianki/Facebook

Na starszych czekał ogródek gastronomiczny. Panie z KGW Rumianki przygotowały uczestnikom festynu same pyszności, m.in. swojskie pierogi, kiełbaski grillowane i chłopski gar. Można też było spróbować zapiekanek i hot dogów. Degustacji towarzyszyły występy na scenie. Publiczność wysłuchała Gabrysi Golczuk i Alicji Brukalskiej, a także obejrzała skecz. Aktorkami były członkinie KGW Rumianki. Wieczorem sceną zawładnęła muzyczna gwiazda, zespół "Fires”. Później zabawę prowadził DJ Wojtas.

Walczyli o puchar sołtysa

– Chciałam, aby festyn miał akcenty sportowe, dlatego zorganizowałam mecz piłki nożnej dla dzieci i piłki siatkowej o puchar sołtysa dla dorosłych – mówi sołtys, Iwona Zieniuk. Każde dziecko otrzymało statuetkę i medal. Dzieci dostały też od pani sołtys wyjątkowy prezent – piłkę nożną. Drużyny dorosłych wyjechały zaś z festynu z pucharami i medalami. 

– Festyn w Romaszkach był bardzo udany, organizacja i zaangażowanie były na najwyższym poziomie. Atrakcje dla dzieci oraz dla dorosłych były bardzo pomysłowe, pełne zabawy. Najbardziej jednak wymagający był turniej siatkówki o puchar sołtysa wsi Romaszki, do którego zgłosiły się 4 drużyny. Emocje sięgały zenitu, pot spływał zawodnikom z czoła. Było widać wielkie zmęczenie, kiedy gra finałowa odbywała się z gośćmi z Komarówki Podlaskiej, ale poziom gry i zgranie drużyny z Romaszek pozwoliło na wygraną i puchar pozostał u gospodarzy festynu – opowiada kapitan zwycięskiej drużyny, Romaszkersów, Rafał Kurowski

Kolejnym ważnym punktem imprezy była loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na leczenie mieszkańca Romaszek, Kuby Kurkowskiego. Kuba urodził się jako wcześniak i wymaga stałej rehabilitacji. Niedzielny festyn pokazał, że chłopczyk może liczyć na całą lokalną społeczność.

Romaszkersi zajęli pierwsze miejsce w meczu piłki siatkowej i zdobyli puchar sołtysa. Fot. KGW Rumianki/Facebooka

Romaszki to niewielka miejscowość, ale jej mieszkańcy mają wielkie serca i potrafią ze sobą współpracować. Odświeżenie kaplicy, nowa droga na cmentarz i festyn odpustowy to nie ostatnie inicjatywy sołtys Iwony Zieniuk i reszty mieszkańców wsi. – Mam jeszcze wiele planów i mam nadzieję, że z pomocą innych uda się je zrealizować – podsumowuje pani sołtys.


Wyniki:
Mecz piłki siatkowej o puchar sołtysa:
1. miejsce – Romaszkersi,
2.  miejsce – Bud Komarówka Podlaska "Oldboy",
3.  miejsce – Korniszony, 
4.  miejsce –  Romaszki.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sztubak 10.08.2023 07:21
Pamiętam piękną dziewczynę z Tomaszek z bardzo długimi warkoczami. Jabłoń PTR 1960-1962..

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: romcioTreść komentarza: Dziadostwo i kalectwo z Józwą na czele.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:34Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświaty
Reklama