Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:28
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Wielka, niezagojona rana. W rocznicę bitwy pod Osuchami

W Osuchach (gm. Łukowa) odbyły się obchody 73. rocznicy wielkiej, partyzanckiej bitwy, która została przeprowadzona w okolicznych lasach. Na uroczystości przybyło kilka tysięcy osób.
Wielka, niezagojona rana. W rocznicę bitwy pod Osuchami

Autor: bn

W Osuchach (gm. Łukowa) odbyły się obchody 73. rocznicy wielkiej, partyzanckiej bitwy, która została przeprowadzona w okolicznych lasach. Na uroczystości przybyło kilka tysięcy osób.

W czerwcu 1944 r. olbrzymie, świetnie uzbrojone siły Wehrmachtu (w sumie liczyły ok. 30 tys. żołnierzy) przeprowadziły wielką operację wojskową pn. "Sturmwind". Nasi partyzanci zostali wówczas otoczeni w Lasach Janowskich. Po zaciętym boju udało im się przedostać do Puszczy Solskiej (operowały tutaj już inne, leśne oddziały). Leśni znaleźli się w matni. W nocy z 24 na 25 czerwca próbowali się z niej wyrwać. Natknęli się jednak m.in. na silny ogień karabinów maszynowych. Tylko nielicznym udało się przez ten najeżony lufami "pierścień" przedrzeć... 

W wyniku brutalnej, niemieckiej operacji wojskowej zginęło ok. 400 partyzantów AK i BCh, spalono także 8 wsi, wymordowano ok. 500 cywilów, a ok. 8 tys. wywieziono do obozów. Tamte wydarzenia to nadal wielka, niezagojona rana Zamojszczyzny. Wiele osób po dziesiątkach lat opłakuje swoich bliskich lub towarzyszy broni. Nic dziwnego, że uroczystości rocznicowe pod Osuchami zawsze mają niezwykły, wzruszający wydźwięk.  

W niedzielę (25 czerwca) uczestnicy obchodów spotkali się na partyzanckim cmentarzu w tej miejscowości. Odbyła się tam msza, apel poległych. Złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Potem zaplanowano m.in. koncert patriotyczny oraz inscenizację historyczną. 
W tym roku przybyli mogli zobaczyć leśną potyczkę stoczoną przez partyzantów oraz Wehrmacht. Wypadła malowniczo, chociaż widok niemieckich mundurów (należących do rekonstruktorów) nadal w wielu mieszkańcach naszego regionu budzi złość i grozę (dotyczy to nie tylko byłych partyzantów). 

Zdjęcia z rocznicowych uroczystości w Osuchach można obejrzeć na facebookowym profilu Kroniki Tygodnia.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama