Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:37
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski w cieniu historii. Pamiętali o ofiarach Krwawego Dnia

Tragiczna historia Tomaszowa w okresie powstania styczniowego uczy życia. Przede wszystkim utwierdza w przekonaniu, że takiego zła i cierpienia nikt nigdy nie powinien doświadczać.
Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego jak co roku upamiętnili ofiary Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim.
Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego jak co roku upamiętnili ofiary Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim.

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego jak co roku upamiętnili ofiary Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim. To historyczne wydarzenie jest przez osoby znające historię wciąż przypominane młodym ludziom, by pamięć o nim nie poszła w zapomnienie.

Krwawy Dzień był aktem zemsty na mieszkańcach Tomaszowa (zwanego w czasie powstania styczniowego „Ordynackim”) za pomoc powstańcom. Carskie wojska podjudził do pacyfikacji miasta Żyd Mordko Gołdak (Gołdus). Podobno zrobił to z zemsty, bo zabraniano mu praktyki lekarskiej. Dlatego miał złożyć donos do komendanta twierdzy Zamość na tomaszowskich mieszczan, wskazując na ich zaangażowanie i wsparcie powstańców. 5 lutego 1863 o świcie od strony Zamościa nadszedł ok. 60-osobowy oddział wojsk cesarsko-rosyjskich, złożonych z piechoty i oddziału kozaków. Otoczył Tomaszów z trzech stron i rozpoczął pacyfikację.

Żołdacy ostrzeliwali domy i budynki urzędowe. Okładali je słomą i podpalali. Nie pozwalali gasić pożarów, a tych, którzy chcieli gasić ogień ranili. Wszystkie domy zamieszkane przez zamożniejszych ludzi zostały obrabowane i zrujnowane. Tomaszów „przedstawiał obraz rozpaczliwego zniszczenia” (źródło: Józef Seruga, „Krwawy dzień w Tomaszowie Ordynackim”).

Wdowy z dziećmi i wielu mieszkańców ze strachu wyrzekli się swojego dobytku i uciekli. W jednej koszuli, boso, byleby ratować życie. Nawet burmistrz miasta wyjechał z miasta, księża pouciekali, tylko jeden kanonik Kwiatkowski został. Powstańcy zdołali uciec do pobliskiego lasu. Ile cierpień 5 lutego pomieścił, nie sposób podsumować. Zabitych zostało 24 mieszkańców Tomaszowa.

Dziś, już w Tomaszowie Lubelskim, przy ulicy Żeromskiego stoi krzyż upamiętniający ofiary tej krwawej rzezi. To miejsce symboliczne, podobnie jak kolumna pamięci powstania styczniowego. Przy okazji uroczystości rocznicowych w dniu 4 lutego delegacje władz miasta, powiatu, szkół i inne złożyły tam kwiaty i zapaliły znicze. Odprawiono mszę św. w intencji ofiar powstania 1963. A wieczorem w Tomaszowskim Domu Kultury mieszkańcy mieli przyjemność wysłuchać wzruszającego koncertu w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.

Andrzej Kołakowski w TDK-u.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama