O utworzenie takich miejsc zabiegali mieszkańcy Zamościa, miłośnicy przyrody, a władze miasta ich postulaty zdecydowały się zrealizować. Wysłuchano bowiem argumentów, że ozdobne, wielobarwne łąki kwietne kontrastujące z surowymi budynkami czy szarymi ulicami, będą cieszyć oczy mieszkańców, zachwycać kolorami.
Ważne jest również to, że roślinność łąk charakteryzuje się wysokim stopniem produkcji tlenu i pochłania zanieczyszczenia. Ponadto takie rozwiązanie pozwala również na ograniczenie kosztów koszenia na danym obszarze.
Magistrat zapowiada, że przy pierwszych, „eksperymentalnych” łąkach zostaną ustawione tabliczki informacyjne z opisem występujących tu gatunków roślin łąkowych. Będzie to nie tylko uzupełnienie przestrzeni o elementy dydaktyczne, ale też umożliwi np. szkołom i przedszkolom prowadzenie zajęć przyrodniczych na świeżym powietrzu.
– Na razie powstaną dwie łąki, ale w przyszłym roku będzie ich więcej. Kolejne miejsca zostaną przygotowane wiosną 2018r., by młode siewki nie obumarły w czasie upałów lub nagłych przymrozków. Mieszanki nasion zostaną dobrane tak by posiadały różnorodny skład gatunkowy, kolorystykę i wymagania stanowiskowe – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze