Uroczystości w 80. rocznicę śmierci siostry zakonnej i wychowanków rozpoczęły się w niedzielę od mszy świętej w sahryńskim kościele. Po nabożeństwie przygotowano część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej in. s. Wandy Longiny Trudzińskiej i Siedmiu Wychowanków w Sahryniu, wystąpienia zaproszonych gości oraz poczęstunek w miejscowej świetlicy.
Przypomnijmy, że s. Longina (Wanda Trudzińska) ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP była wychowawczynią w Zakładzie dla Sierot Wojennych w Turkowicach. Ukraińcy nacjonaliści zatrzymali ją 15 maja 1944 r. w Malicach, gdy wraz z grupą 8 chłopców wracała z Werbkowic do Turkowic wózkiem kolejowym (lorą) z prowiantem dla dzieci z sierocińca. Na drugi dzień Ukraińcy zamordowali pod lasem wszystkich oprócz chłopca, który powiedział, że jest Ukraińcem. W 2004 r. w miejscu mordu stanął krzyż, pod którym w nadzielę modlili się uczestnicy uroczystości, w tym siostry służebniczki, które przyjechały do Sahrynia z różnych zakątków Polski.
- Czytaj też: Ambasador Węgier pożegna Zamość
Tydzień wcześniej (12 maja) w Honiatyczach obchodzono 80. rocznicę bohaterskiej obrony tej miejscowości przed banderowcami. Do tego wydarzenia doszło 15 maja 1944 r. Walka trwała 8 godzin. Ukraińcy nie byli w stanie przełamać obrony Polaków, a w wyniku przeciwuderzenia zostali wyparci za Huczwę, pozostawiając 32 zabitych. Po stronie polskiej partyzantki było dwóch zabitych z plutonu AK Władysława Rybczyńskiego„Konrada” oraz trzech rannych z plutonu „Wiklina”.
Po mszy świętej za poległych i pomordowanych mieszkańców Honiatycz, Honiatyczek, Honiatycz-Kolonii, Kotlic, Kazimierówki i Wakijowa w miejscowym kościele uczestnicy przeszli pod pomnik, gdzie referat okolicznościowy przedstawił dr Józef Niedźwiedź, a następnie władze gminy oraz delegacje sołectw Honiatycze, Honiatyczki i Honiatycze Kolonia złożyły symboliczne biało-czerwone wiązanki. Po uroczystości uczestnicy udali się do miejscowej świetlicy, gdzie przygotowano poczęstunek, a Zespół Wokalny „Hubal” z Hrubieszowa wystąpił z repertuarem piosenek patriotycznych, wojskowych i partyzanckich.
Obie miejscowości leżą w gm. Werbkowice i na obu uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz gminy na czele z wójtem Moniką Podolak.
Napisz komentarz
Komentarze