Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:17
Reklama
Reklama

Zamość: Uczniowie Plastyka na odłamkach rakiety namalowali Anioły Pokoju

Myśliwi z Tarnobrzega zebrali i przywieźli do Polski odłamki rosyjskiej rakiety, która pod Charkowem zabiła prawie 60 osób, a młodzież zamojskiego „Plastyka” – po wcześniejszej obróbce – naniosła na te odłamki piękne malowidła – Anioły Pokoju.
Myśliwi z Tarnobrzega przywieźli do Polski odłamki rosyjskiej rakiety, która pod Charkowem zabiła 60 osób. Młodzież z zamojskiego „Plastyka” namalowała anioły.
Myśliwi z Tarnobrzega przywieźli do Polski odłamki rosyjskiej rakiety, która pod Charkowem zabiła 60 osób. Młodzież z zamojskiego „Plastyka” namalowała anioły.

W październiku ub. roku rosyjska rakieta spadła na wioskę Hroza w obwodzie charkowskim, zabijając blisko 59 osób. Pocisk uderzył w kawiarnię przy sklepie, gdzie zgromadzili się mieszkańcy na stypie po pogrzebie miejscowego żołnierza.

Odłamki z rakiety pozbierali myśliwi z tarnobrzeskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego, którzy w miesiąc po tej tragedii odwiedzili Hrozę z pomocą humanitarną dla mieszkańców. Na tych odłamkach młodzież Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Moranda w Zamościu namalowała znaki pokoju – anioły. – Pomysł na Anioły Pokoju powstał jeszcze w Bachmucie, gdzie jako myśliwi dostarczaliśmy pomoc humanitarną – informuje tarnobrzeski łowczy okręgowy Robert Bąk.

Odłamki te będą przekazane darczyńcom, którzy materialnie wspierają organizowane przez myśliwych misje humanitarne w rejony walk na Ukrainie. – Wcześniej poświęcimy je przy okazji najbliższej uroczystości, w której udział weźmie kapelan myśliwych – zapowiada Robert Bąk.

Odłamki z rakiety zostały poddane obróbce mechanicznej, podczas której m.in. stępiono ostre krawędzie. W dalszym etapie młodzież z klas drugich i trzecich namalowała na nich wizerunki aniołów.

Proces twórczy przebiegał w skupieniu. Opiekę nad grupą młodych plastyków sprawowali nauczyciele rysunku i malarstwa – Natalia Maciocha oraz Dorota Jasek. – Świadomość podjętego tematu oraz specyficzne podłoże malarskie początkowo wywoływały wśród uczniów złożone uczucia, przede wszystkim te trudne – mówi Marzena Tadeusz, dyrektor PLSP w Zamościu. – Wraz z rozwojem koncepcji projektowych temat „oswajał się”. Onieśmielenie i podświadomą chęć zdystansowania się wobec materii odłamków zdominowały uczucia i emocje związane z nadzieją, nadzieją na przemianę. Chcieliśmy przy użyciu sztuki wpuścić światło tam, gdzie zapanował mrok. Ponownie zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wielką moc sprawczą ma sztuka.

Organizatorzy projektu chcieliby, aby wspólne dzieło tarnobrzeskich myśliwych i zamojskiej młodzieży otrzymali prezydenci Polski i Ukrainy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama