Młodzieżowy Dom Kultury to placówka kulturalno-oświatowa, której zadaniem jest prowadzenie działalności w zakresie artystycznych zajęć pozaszkolnych. Na każdy rok szkolny MDK przygotowuje bogatą ofertę dydaktycznych zajęć artystycznych, skierowaną do dzieci w wieku od 5 lał poprzez uczniów wszystkich szkół po młodzież studencką, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Podstawowe formy pracy placówki to zajęcia z zakresu tańca, plastyki, muzyki, dziennikarstwa, śpiewu i teatru. Ich celem jest rozbudzanie zainteresowań, zachęcanie do wspólnego działania, rozbudzanie pasji i fascynacji sztuką, kulturą i różnorakimi dziedzinami artystycznymi.
Na zajęcia organizowane przez MDK co roku uczęszcza ponad 600 osób z miasta Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego. Placówka przez wiele lat funkcjonowała w wynajętych pomieszczeniach Spółdzielni Mieszkaniowej Łada przy ul. Nadstawnej. Od 2016 roku mieści się w budynek przy ul. Wira Bartoszewskiego, odzyskanym po byłym Kolegium UMCS. W budynku znajduje się również Zespół Szkół Specjalnych i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Mimo, że warunki pracy uległy poprawie wciąż potrzeba więcej przestrzeni na szlifowanie młodych talentów. Na ten fakt uwagę zwróciła Renata Socha, radna Rady Powiatu w Biłgoraju, a niegdyś wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Zaproponowała ona, aby rozbudować budynek.
Przeczytaj też: Od 1 lipca najniższa krajowa jest wyższa. Sprawdź, ile będziesz teraz zarabiał
– Obecnie mieszczące się w budynku trzy instytucje świadczą usługi na rzecz mieszkańców powiatu – edukacyjne, kulturalne, profilaktyczne, pomocowe i integrujące społeczność lokalną. Każda z tych instytucji powinna realizować swoje cele w komfortowych warunkach lokalowych. Obecnie wszystkie instytucje realizują swoje zadania wspierając się wzajemnie lokalowo. Niestety na dłuższą metę jest to trudne po pogodzenia i niekomfortowe – twierdzi. Podkreśla, że rozbudowa obiektu, poprzez dobudowanie skrzydła do budynku, pozwoli na powiększenie bazy lokalowej wszystkich instytucji, a tym samym bardziej komfortową pracę.
Biłgoraj: Nowy szef policji [ZDJĘCIA]
Na inwestycję w tym roku nie ma szans.
– W budżecie Powiatu Biłgorajskiego, w planie wydatków na zadania inwestycyjne na 2024 rok nie uwzględniono wnioskowanego zadania inwestycyjnego. W kontekście podjętych w poprzednich latach zobowiązań, na podstawie zawartych z wykonawcami umów wieloletnich i planowanych do zawarcia umów w roku bieżącym, na chwilę obecną nie ma możliwości zabezpieczenia w budżecie dodatkowych środków własnych bez zwiększenia zadłużenia i wysokości kredytu – informuje Beata Strzałka, wicestarosta biłgorajski. Dodaje, że wniosek ten zostanie rozpatrzony przez Zarząd Powiatu w Biłgoraju przy konstrukcji budżetu na następne lata.
Napisz komentarz
Komentarze