Oto kilka sprawdzonych trików, które pomimo braku kosztownej klimatyzacji, pomogą zadbać o komfortowy sen nawet w największe upały.
Zasłanianie okien
Przede wszystkim zasłaniajmy okna. To prosta, a zarazem bardzo skuteczna metoda na utrzymanie niższej temperatury w sypialni. Do wyboru mamy wiele opcji, takich jak:
termoizolacyjne plisy,
zasłony blackout,
tradycyjne żaluzje,
zwykłe rolety zaciemniające.
Dekoracje okienne powinny być w jasnych kolorach i wykonane z materiałów o gęstym splocie, które skutecznie odbiją promienie słoneczne.
Przeczytaj też: Zamość/Szczebrzeszyn: Urzędy pracują krócej. Bo są upały
Folie przeciwsłoneczne
Zamiast rolet, możesz zastosować folie przeciwsłoneczne na okna. Wykonane z poliestru folie mogą odbić nawet do 80 proc. energii słonecznej. Można je montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okien, przy czym pierwsza opcja jest bardziej skuteczna.
Mokre pranie i wietrzenie
Jednym z prostych trików na ochłodzenie sypialni jest rozwieszenie w niej mokrego prania. Innym, regularne wietrzenie sypialni – tylko rano i wieczorem, aby uniknąć największego nasłonecznienia. Na noc lepiej nie zamykać okna, tylko cieszyć się świeżym powietrzem.
„Ugotował się żywcem”. Zostawili psa w rozgrzanym upałem samochodzie
Komfortowa pościel i piżama
Na jakość snu w upalne noce wpływa przede wszystkim pościel. Najlepiej sprawdzają się tutaj naturalne tkaniny, przewiewne i delikatne dla skóry. Idealnym rozwiązaniem na lato jest pościel lniana, która doskonale odprowadza wilgoć. Inną dobrą opcją jest pościel z satynowej bawełny – miękka i chłodna. Jeśli zależy nam na wyjątkowym komforcie, warto zainwestować w pościel jedwabną, która ma doskonałe właściwości termoregulacyjne. Kołdra na lato powinna być lekka i dobrze odprowadzająca pot. Najlepsze modele mają poszycie z delikatnej mikrofibry.
Do tego dodajmy piżamę wykonaną z naturalnych tkanin, jak bawełna, len czy jedwab, które pozwalają skórze oddychać.
Ogranicz korzystanie z komputera
Włączone sprzęty RTV/AGD emitują ciepło i nieuchronnie podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Warto więc maksymalnie ograniczyć korzystanie z telewizora czy komputera w sypialni, zwłaszcza podczas największych upałów. Wyłączenie zbędnych sprzętów pomoże obniżyć temperaturę i zmniejszyć rachunki za prąd.
Napisz komentarz
Komentarze