Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:27
Reklama
Reklama

Gmina Tomaszów Lubelski: Te zabytki tysiące lat leżały w ziemi

Kolejny już raz w Ulowie, niewielkiej miejscowości w gminie Tomaszów Lubelski, znaleziono zabytki sprzed wieków. Zasilą zbiory Muzeum Regionalnego.
zabytkowe przedmioty znalezione w Ulowie w gminie Tomaszów Lubelski.
zabytkowe przedmioty znalezione w Ulowie w gminie Tomaszów Lubelski.

Autor: Fot. W. Koman

Trzy zabytki archeologiczne trafiły do delegatury zamojskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pod koniec ubiegłego miesiąca. Odkrył je Jarosław Wróblewski. Poszukiwacz ma pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań przedmiotów związanych z działaniami wojennymi i współczesną historią regionu tomaszowskiego.

Czytaj też: Niezapomniany wieczór z Agnieszką Osiecką w Tomaszowie Lubelskim. Zobacz zdjęcia

Ozdobna szpila

Tym razem, gdy przeczesywał z wykrywaczem metali teren Lasów Państwowych Nadleśnictwa Tomaszów w okolicy Ulowa trafił na zabytki. Wiedząc, jak wartościowe są te znaleziska, przekazał je do urzędu konserwatorskiego w Zamościu.

Fibula, czyli zapinka, jest jedną z trzech odkrytych rzeczy. Jak opisuje ją Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków, fibula jest niewielka i delikatna, zrobiona z brązu. Nie ma sprężynki, igły i pochewki na igłę, które najpewniej kiedyś się odłamały. Analizująca zabytek dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie uważa, że ozdobę tę należy łączyć z ludnością kultury wielbarskiej i może być datowana na okres rzymski w przedziale III-IV wiek n.e.

Równie niepozorna wydaje się być szpila ozdobna. Ma krótką igłę, na wierzchołku której znajduje się kółko i okrągłe uszko.

„Zarówno igła, jak i kółko są misternie zdobione tordowaniem. Całkowita długość przedmiotu dochodzi do ok. 7,5 cm, natomiast średnica ozdobnego kółka wynosi 1,5 cm, a uszka - 0,7 cm. Fibula nosi ślady przepalenia” – ilustruje konserwator.

Ta szpila prawdopodobnie należała do ludności kultury wielbarskiej. Może pochodzić z okresu rzymskiego, z III-IV wieku n.e. Konserwator Kopciowski podkreśla, że to znalezisko jest dość nietypowe dla tej kultury i może być zapożyczone z kręgu kultur bałtyjskich.

Bojowy czekan

Trzeci z zabytków to żelazny czekan bojowy. Ten egzemplarz broni jest słabo zachowany, przerdzewiały, ma widoczne uszkodzenia mechaniczne. Jego całkowita długość wynosi 15 cm, lekko łukowate ostrze ma niecałe 6 cm długości.

„Ma wysoki, wąski, wypukły, prostokątny obuch o wymiarach 3,5 cm na 1,4cm, kolisty otwór na stylisko o średnicy 3 cm. Pierwotnie posiadał prawdopodobnie symetrycznie wypuszczone wąsy, z których zachował się tylko jeden” – informuje Dariusz Kopciowski.

Andrzej Maziarz z Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” w Zamościu, który oceniał czekan, stwierdził, że ta broń możne pochodzić z wczesnego średniowiecza (X do XV wieku). Jego zdaniem ten egzemplarz jest charakterystyczny dla koczowników ze stepów nadczarnomorskich.

Fibula, szpila i czekan mają być przekazane do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Przeczytaj: Zamość wykreślony z rządowego programu. "Dlaczego mamy być gorsi niż Chełm?"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama