Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:01
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gmina Tomaszów Lubelski: Te zabytki tysiące lat leżały w ziemi

Kolejny już raz w Ulowie, niewielkiej miejscowości w gminie Tomaszów Lubelski, znaleziono zabytki sprzed wieków. Zasilą zbiory Muzeum Regionalnego.
zabytkowe przedmioty znalezione w Ulowie w gminie Tomaszów Lubelski.
zabytkowe przedmioty znalezione w Ulowie w gminie Tomaszów Lubelski.

Autor: Fot. W. Koman

Trzy zabytki archeologiczne trafiły do delegatury zamojskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pod koniec ubiegłego miesiąca. Odkrył je Jarosław Wróblewski. Poszukiwacz ma pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań przedmiotów związanych z działaniami wojennymi i współczesną historią regionu tomaszowskiego.

Czytaj też: Niezapomniany wieczór z Agnieszką Osiecką w Tomaszowie Lubelskim. Zobacz zdjęcia

Ozdobna szpila

Tym razem, gdy przeczesywał z wykrywaczem metali teren Lasów Państwowych Nadleśnictwa Tomaszów w okolicy Ulowa trafił na zabytki. Wiedząc, jak wartościowe są te znaleziska, przekazał je do urzędu konserwatorskiego w Zamościu.

Fibula, czyli zapinka, jest jedną z trzech odkrytych rzeczy. Jak opisuje ją Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków, fibula jest niewielka i delikatna, zrobiona z brązu. Nie ma sprężynki, igły i pochewki na igłę, które najpewniej kiedyś się odłamały. Analizująca zabytek dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie uważa, że ozdobę tę należy łączyć z ludnością kultury wielbarskiej i może być datowana na okres rzymski w przedziale III-IV wiek n.e.

Równie niepozorna wydaje się być szpila ozdobna. Ma krótką igłę, na wierzchołku której znajduje się kółko i okrągłe uszko.

„Zarówno igła, jak i kółko są misternie zdobione tordowaniem. Całkowita długość przedmiotu dochodzi do ok. 7,5 cm, natomiast średnica ozdobnego kółka wynosi 1,5 cm, a uszka - 0,7 cm. Fibula nosi ślady przepalenia” – ilustruje konserwator.

Ta szpila prawdopodobnie należała do ludności kultury wielbarskiej. Może pochodzić z okresu rzymskiego, z III-IV wieku n.e. Konserwator Kopciowski podkreśla, że to znalezisko jest dość nietypowe dla tej kultury i może być zapożyczone z kręgu kultur bałtyjskich.

Bojowy czekan

Trzeci z zabytków to żelazny czekan bojowy. Ten egzemplarz broni jest słabo zachowany, przerdzewiały, ma widoczne uszkodzenia mechaniczne. Jego całkowita długość wynosi 15 cm, lekko łukowate ostrze ma niecałe 6 cm długości.

„Ma wysoki, wąski, wypukły, prostokątny obuch o wymiarach 3,5 cm na 1,4cm, kolisty otwór na stylisko o średnicy 3 cm. Pierwotnie posiadał prawdopodobnie symetrycznie wypuszczone wąsy, z których zachował się tylko jeden” – informuje Dariusz Kopciowski.

Andrzej Maziarz z Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” w Zamościu, który oceniał czekan, stwierdził, że ta broń możne pochodzić z wczesnego średniowiecza (X do XV wieku). Jego zdaniem ten egzemplarz jest charakterystyczny dla koczowników ze stepów nadczarnomorskich.

Fibula, szpila i czekan mają być przekazane do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Przeczytaj: Zamość wykreślony z rządowego programu. "Dlaczego mamy być gorsi niż Chełm?"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama