Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:06
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Sukces rządowego in vitro. 166 ciąż w dwa miesiące

Program z rządowym dofinansowaniem procedury in vitro ruszył w czerwcu, a już 166 kobiet jest w ciąży.
Program z rządowym dofinansowaniem procedury in vitro ruszył w czerwcu, a już 166 kobiet jest w ciąży.
Program z rządowym dofinansowaniem procedury in vitro ruszył w czerwcu, a już 166 kobiet jest w ciąży.

Autor: Canva

Program wsparcia in vitro realizuje 66 klinik w Polsce. Wystartował 1 czerwca i tego samego dnia do gabinetów zaczęły zgłaszać się pary, które starają się o dzieci. 

Telefony dzwoniły bez przerwy

– Telefony mieliśmy jeszcze przed 1 czerwca, ale nie mogliśmy nikogo zapisać. Nie robiliśmy żadnych list chętnych. Zainteresowanie było duże i nadal się utrzymuje. Dziennie to kilkanaście par – mówił niedawno  dr Artur Mroczkowski z Centrum Medycznego OVUM.

Pochwalił się też pierwszymi ciążami z in vitro. Było ich 5 – u par z województw lubelskiego, świętokrzyskiego,  podkarpackiego i mazowieckiego.

Teraz Kancelaria Premiera poinformowała, że od 1 czerwca jest 166 ciąż.

22 tysiące dzieci

Rządowy program in vitro funkcjonował już w przeszłości, ale został zlikwidowany w 2016 roku przez rząd PiS. W poprzedniej edycji w ciągu 3 lat na świat przyszło 22 tysiące dzieci. 

Po likwidacji swoje programy zaczęły wtedy realizować duże miasta. W większości przypadków dofinansowywały część kosztów procedury. W rządowym systemie pary nie ponoszą żadnych kosztów. Do 2028 roku budżet państwa wyda na to 2,5 mld zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trudniej będzie zdobyć lek odurzający. Telporady pod kontrolą

Dla kogo in vitro?

Z rządowego wsparcia mogą skorzystać pary (nie tylko małżeństwa):

  • u których stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona – w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
  • u takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone podczas wcześniej realizowanych procedur.

Kryteria wieku:

  • kobiety do 42 roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
  • kobiety do 45 roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
  • mężczyźni do 55 roku życia.

Program zapewnia do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu w różnych wariantach:

  • do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia,
  • do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia 6 komórek rozrodczych w jednym cyklu,
  • do 6 cykli z dawstwem zarodków.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama