Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 05:59
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama

Wołyniacy mają żal do TV Republiki, bo nie wyemitowała relacji z uroczystości w Domostawie. Napisali skargę do KRRiT

Byli w Domostawie na odsłonięciu Pomnika „Rzeź Wołyńska”, widzieli pracującą ekipę TV Republika, ale materiału z uroczystości na antenie nie zobaczyli. Przedstawiciele Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu mają z tego powodu żal do stacji kierowanej przez Tomasza Sakiewicza i zadają pytanie, dlaczego tak się stało.
Nie wszyscy członkowie zamojskiego stowarzyszenia mogli pojechać do Domostawy. Ci, którzy zostali w domu, liczyli na relację z uroczystości w TV Republika.
Nie wszyscy członkowie zamojskiego stowarzyszenia mogli pojechać do Domostawy. Ci, którzy zostali w domu, liczyli na relację z uroczystości w TV Republika.

Członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, które jest Kustoszem Pamięci Narodowej, skierowali pytanie do redakcji TV Republika, dlaczego nie wyemitowała relacji z przebiegu uroczystości w Domostawie. Nie otrzymawszy odpowiedzi, napisali skargę do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Dotyczy ona naruszenia prawa do informacji oraz interesu publicznego.

Niewygodna prawda

Będący 14 lipca w Domostawie zamojscy Wołyniacy widzieli na miejscu, że TV Republika rejestrowała cały przebieg podniosłego wydarzenia. Zauważają, że nie wszyscy członkowie i sympatycy stowarzyszenia – ze względu na wiek albo stan zdrowia – mogli wziąć bezpośredni udział w uroczystości. Liczyli, że bezpośrednią transmisję z uroczystości obejrzą w TV Republika. Ale nie doczekali się choćby krótkiej relacji.

Przeczytaj: Zamość. Okres gwarancyjny się skończył. Nie tylko ulice Łukasińskiego i Altanowa czekają na naprawę

Według sygnatariuszy skargi, TV Republika zlekceważyła tym samym około 20 tys. uczestników uroczystości, będących równocześnie widzami tej stacji. „Było to w naszym przekonaniu bardzo poważne naruszenie obowiązku informacyjnego i tym samym interesu publicznego. Nasze oczekiwania co do transmisji wynikały z tego, że po bezprawnym przejęciu mediów publicznych, staliśmy się widzami TV Republika. Logika podpowiadała, że TV Republika po otrzymaniu koncesji na multipleksie przejęła na siebie zobowiązanie nadawcy publicznego. Jednak tego tematu na antenie stacji nie podjęto do dzisiaj” – czytamy w skardze.

Dalej Wołyniacy podnoszą, że rejestrowanie uroczystości przez dziennikarzy tej stacji na własny użytek przypomina czasy PRL – „tak robiła służba bezpieczeństwa”.

Mają żal do redaktora naczelnego stacji Tomasza Sakiewicza. „Prosimy o wyjaśnienie, czy dziennikarz i redaktor naczelny, odznaczony w 2014 roku medalem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, może nadal pełnić funkcję w sytuacji, kiedy kierowane przez niego media stały się od niedawna publicznymi” – napisali w skardze do szefa KRRiT.

Pod skargą podpisali się Janusz Bernach, przewodniczący stowarzyszenia, a także 94-letnia Zofia Szwal, która cudem uniknęła śmierci z rąk banderowców 11 lipca 1943 r. w Orzeszynie na Wołyniu, która ze względu na wiek i schorzenia nie mogła 14 lipca osobiście być na odsłonięciu pomnika w Domostawie, ale liczyła na relację z uroczystości w TV Republika.

Zamość: Na tablicy pamiątkowej na Rotundzie jest 5 nazwisk. Oni walczyli za wolną Polskę

Odsłonięcie pomnika

Pomnik „Rzeź Wołyńska” stanął w Domostawie na Podkarpaciu w pobliżu S19 i jest widoczny z trasy Rzeszów-Lublin. 14-metrowy monument waży 14 ton i ma kształt orła. W środku znajduje się wycięty krzyż, a w nim widły, na które nabite jest dziecko. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła, umieszczone zostały nazwy 56 polskich miejscowości, w których doszło do mordów. Dzieło Andrzeja Pityńskiego osłonięto 14 lipca. Udział w tym wydarzeniu wzięło kilkanaście tysięcy uczestników z całej Polski. Ks. Antoni Moskal wspomniał w kazaniu o zasługach zmarłego kilka miesięcy temu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który cale życie upominał się o pamięć i prawdę o ofiarach ukraińskich nacjonalistów, a także Janiny Kalinowskiej, wieloletniej, niezłomnej szefowej zamojskich Wołyniaków, która zmarła w 2021 r. O piękną oprawę muzyczną mszy świętej zadbał zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa.

Po nabożeństwie odbyło się poświecenie i odsłonięcie pomnika. – Domostawa uratowała honor Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział reprezentujący Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce dr Teofil Lachowicz, podkreślając w ten sposób, że po rezygnacji Rzeszowa, Kielc, Jeleniej Góry, Torunia i innych mniejszych miast dopiero władze samorządowe gm. Jarocin na czele z b. wójtem Zbigniewem Walczakiem zgodziły się, aby monument stanął na terenie ich gminy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Helmut TuSSk 08.08.2024 13:35
Dobrze że na Żywo była relacja w tvNazi24 !!!

DZIADEK 07.08.2024 17:42
Hańba a gdzie były władze państwowe a gdzie był PIS z Kaczyńskim im w głowie swoi z katastrowy Smoleńskiej a inne ofiary to dla nich kim są WSTYD

DonałT. 07.08.2024 17:40
Mam nadzieję że Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu jest zadowolone i nie napisało skargi na Tefałen 24 że ten nic nie wspomniał o odsłonięciu pomnika ? Na Polsat też się dziadki nie w-kur. wiajcie bo właścicielem jest były TW ! A neoTVP lało czystą wodą w temacie Pomnika ???

mieszkaniec 07.08.2024 15:12
Widocznie nie wiedzieli jak powiązać rzeź wołyńską z Tuskiem, więc odpuścili.

Zamościak 08.08.2024 07:18
debil

EUROPEJCZYK 07.08.2024 14:48
PAMIĘTAJMY, CZCIJMY PAMIĘĆ - NIE ROZPAMIĘTUJMY !!!!!!!!!

Zamojski prawnik 07.08.2024 12:35
Dlaczego? Warto wspomnieć, że Tomasz Sakiewkicz otrzymał order nadany przez SBU - służbę bezpieczeństwa ukrainy, nadany za zasługi dla bezp. ukrainy. To chyba odpowiedź dlaczego telewizja Sakiewicza zignorowała wydarzeniem wołyńskie. Myślę, że nasze służby jak SKW czy ABW już dawno powinny go prześwietlić.

Polak 08.08.2024 07:19
rasowy ubek

Riot 07.08.2024 10:38
Cieszy wiadomość że uczestnicy zauważyli iż pogrobowiec pisowskiej tvp zachowuje się jak media publiczne w czasach PRL. Może komuś to da coś do myślenia.

Polak 08.08.2024 07:19
tow. Urban

 

 

Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama