Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:31
Reklama
Reklama

Chce podzielić Polskę na nowo. 20 województw zamiast 16

Nowego podziału Polski chce m.in. prezydent Włocławka. I ma już swoich kibiców, którzy też uważają, że byłaby to szansa dla mniejszych miast.
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor: Canva

– W obecnym układzie administracyjnym, czyli 16 województw, miasta średniej wielkości tracą na znaczeniu i atrakcyjności, a ludność masowo migruje do miast wojewódzkich – uważa Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.

I pisze do Donalda Tuska w sprawie nowego podziału administracyjnego Polski. Proponuje zamiast obecnych 16 – 20 województw.

Reforma Gierka do kosza

W 1999 roku rząd Jerzego Buzka przeprowadził reformę samorządową. Zlikwidował wtedy 49 województw, zastępując je 16. Wiele miast straciło nie tylko status stolicy województwa, ale i coś więcej: znaczenie. Przez Polskę przetoczyła się fala protestów.

Dlatego co kilka lat rodzą się pomysły na zmianę obecnego systemu. Proponuje się np. wydzielenie Warszawy z Mazowsza, utworzenie województwa z terenu południowego Podlasia ze stolicą w Białej Podlaskiej. Taką stolicą chciał być też Tarnów. Właściwie w każdym zakątku Polski pojawiały się wojewódzkie aspiracje, ale żadne nie doczekały się spełnienia.

Te miasta zasługują na lepszą przyszłość

„Problemy polskich miast, w tym Włocławka, zostały dostrzeżone przez naukowców (...) W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), (...) zidentyfikowali [oni] najważniejsze bariery dla rozwoju kraju – rozwarstwienie społeczne oraz utrzymujące się zróżnicowania przestrzenne w rozwoju społeczno-gospodarczym” – uzasadnia w swoim internetowym wpisie prezydent Włocławka.

Ten punkt widzenia spotyka się z pozytywnym odbiorem. 

„Włocławek i inne średnie miasta zasługują na lepszą przyszłość! Potrzebują wsparcia i odpowiednich działań, aby mogły się rozwijać i przestać tracić na znaczeniu. Reforma administracyjna jest kluczowa, a propozycje zawarte w raporcie dr. Łukasza Zaborowskiego dają realną szansę na zrównoważony rozwój kraju. Trzymam kciuki za inicjatywę i mam nadzieję, że premier Tusk poważnie rozważy te propozycje” – czytamy w jeden z takich komentarzy.

Metoda Zaborowskiego

Kukucki stoi na stanowisku, że obecny podział administracyjny spycha mniejsze miasta do gospodarczego narożnika. Ludzie z takich miejscowości wyjeżdżają do większych ośrodków. Dlatego prezydent Włocławka kibicuje pomysłowi dr. Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego. 

A ten jakiś czas temu zaproponował nowy podział administracyjny Polski. Przedstawił cztery warianty zmian.

Wariant I „minimalny” – drobna korekta na mapie,

Wariant II „umiarkowany” – powstanie województw „jednoznacznie brakujących”,

Wariant III „równoważący” – powstanie większej liczby województw; duże ośrodki metropolitalne mają być zastąpione województwami pozametropolitalnymi,

Wariant IV „makroregionalny” – koncepcja dużych województw.

W ekstremalnej opcji naukowca, w Polsce mogłyby powstać 22 województwa.

Prezydent prosi premiera

„Dla mnie oraz dla Włocławka najlepszy byłby wariant nr 3, tzw. „równoważący”. Zakłada on istnienie 22 województw – w tym województwa włocławsko-płockiego. Każde z województw (poza Warszawą) nie przekracza 2,5 mln ludności, co pozwala na zrównoważenie rozwoju całego kraju” – informuje prezydent Włocławka.

I prosi premiera o powołanie rządowo-samorządowego zespołu ds. zrównoważonego rozwoju kraju, który uporządkuje podział administracyjny i zaproponuje jego zmianę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Józef 12.08.2024 13:21
Co głupek Polska to nie USA 16 wojewctw jest za dużo powinno być minimum 9 dużych wojewctw i 49 powiatów trzeba redukcji urzędów a nie podwójne powinny zniknąć woj lubelskie podlaskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie opolskie i lubuskie

mieszkaniec 14.08.2024 11:08
Aż tak to może nie, ale Śląskie i Opolskie należałoby połączyć w jedno województwo. I być może Małopolskie ze Świętokrzyskim. A tak bardziej lokalnie, to warto by popytać w Narolu, czy by nie woleli się podłączyć pod Lubelszczyznę.

ZABAWA 10.08.2024 18:59
Nowe stołki dla Patologii Obywatelskiej !!! Wojewodowie,, Dyrektorzy, Kierownicy , Skarbnicy, Sekretarze , Księgowi , a wszyscy to oczywiście Fachowcy z KO i 3 Giry czyli 2050 i ZSLu ! " Rodzina na Swoim w Uśmiechniętej POlsce " !!!

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama