Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 12 lutego 2025 00:48
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Chełmskie Podziemia Kredowe. Warto zobaczyć jeden z Cudów Polski!

Kto nie był jeszcze w Chełmskich Podziemiach Kredowych, niech żałuje. To unikatowe na skalę światową miejsce, labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. W tym roku zostały docenione przez mieszkańców Lubelszczyzny i turystów w plebiscycie Cuda Polski.
Chełmskie Podziemia Kredowe. Warto zobaczyć jeden z Cudów Polski!
Trasa podziemna posiada bezpośrednie połączenie ze stylową restauracją i istnieje możliwość zakończenia zwiedzania podziemi w restauracji.

National Geographic Traveler jak co roku organizuje konkurs Cuda Polski. W edycji 2024 o tytuł walczyło 48 miejsc z całego kraju. Nominowane były też Chełmskie Podziemia Kredowe. W województwie lubelskim uplasowały się na pierwszym miejscu. W tegorocznej edycji plebiscytu oddano na nie rekordowe 258 tys. głosów.

Reklama

Przeczytaj: Przedsiębiorcy narzekają, że choć jest bezpiecznie, brak turystów. Skutek błędnych alertów o zagrożeniu?

– Docenili nas mieszkańcy Lubelszczyzny, jak i Chełma, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy do podziemi kredowych. Muszę powiedzieć, że w tym roku notujemy wzrost odwiedzających nasze podziemia – mówi Jan Konojacki, zastępca dyrektora MOSiR w Chełmie.

– Nie mamy wątpliwości, że Cuda Polski to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie – powiedział Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic Polska.

Dlaczego warto zobaczyć Podziemia Kredowe w Chełmie? 

To unikatowa pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią Chełma. Korytarze ciągną się pod całym starym miastem na kilku kondygnacjach.

W trakcie zwiedzania prawie dwukilometrowej trasy, którą turyści pokonują w czasie około 50 minut, można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Do szczególnych atrakcji należy szyb studni staromiejskiej, użytkowanej od XV do XVIII wieku, zrekonstruowanej obecnie na dawnym rynku staromiejskim, noszącym obecnie imię chełmskiego społecznika dr Edwarda Łuczkowskiego.

Ośrodek Informacji Turystycznej w Chełmie zachęca do zwiedzania: „Podziemne korytarze do dziś kryją wiele zagadek, niespodzianek i tajemnic. W trakcie prac budowlanych nadal odkrywane są nieznane wyrobiska. Niezapomniane wrażenia przynosi wędrówka tonącym w mroku białym labiryntem, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających. Tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się legendarny opiekun kredowego labiryntu DUCH BIELUCH. Można mu powierzyć swoje najskrytsze marzenia, które ponoć dobrym ludziom się spełniają…”

Czytaj również: Ukryty skarb Roztocza: Rezerwat Szumy nad Tanwią

Jak czytamy na stornie Chełmskich Podziemi Kredowych, o miejscu tym już od niepamiętnych czasów krążą podania i legendy. Najbardziej znana jest ta o białym niedźwiedziu. 

W czasach przedchrześcijańskich, na szczycie Chełmskiej Góry, pod trzema wielkimi dębami, w kredowej jaskini mieszkał potężny brunatny niedźwiedź. Przebywając ciągle w kredowej jaskini, nabrał pięknej białej barwy. Mieszkańcy grodu powoli przyzwyczaili się do tego osobliwego sąsiada. Początkowo z obawą, później z respektem i szacunkiem traktowali sąsiedztwo olbrzymiego dzikiego zwierza. Obok zbudowano chram, gdzie oddawano cześć pogańskim bogom, a młode kapłanki strzegły wiecznego świętego ognia. Pewnego razu niespodziewanie na mieszkańców Chełma napadli dzicy najeźdźcy. Spalili osiedle i chcieli zdobyć święty ogień. Gdy obrońcy ulegli już przewadze wroga, pojawił się biały niedźwiedź i rozgromił napastników. Zmęczony walką stanął na chwilę pomiędzy trzema dębami, a zachodzące słońce dziękczynnie malowało złotem drzewa, zwierzę i przestrzeń. Od tego czasu biały niedźwiedź pomiędzy trzema dębami stał się godłem Chełma."

Przeczytaj: Lubelskie na weekend. Odkrywanie Historii: Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach

Co warto wiedzieć, wybierając się do podziemi? 

Trzeba wcześniej zarezerwować termin ze względu na ograniczoną liczbę osób w grupie. W podziemiach można fotografować i filmować bez dodatkowych opłat. Trasa podziemna posiada bezpośrednie połączenie ze stylową restauracją i istnieje możliwość zakończenia zwiedzania podziemi w restauracji. 

Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Nie zaleca się wchodzenia na trasę osobom cierpiącym na klaustrofobię.

W podziemiach utrzymuje się stała temperatura przez cały rok, wynosząca+ 9 st. C, więc można się tu skryć przed upałem, oraz wilgotność 70-80%.

Wejście do podziemi znajduje się w skarpie poniżej kościoła p.w. Rozesłania św. Apostołów przy ul. Lubelskiej 55 a.

Czytaj też: Enoturystyka czy wakacje na plaży? Jak chełmianie spędzają wakacje?

Reklama

Zobacz na mapie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lhrTreść komentarza: mordo ty moja...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 15:31Źródło komentarza: Mircze: Mieszkańcy zyskali nowego lekarza. Gmina starała się o niego kilka latAutor komentarza: łaszTreść komentarza: ot typowa polska inteligencja różnych szczebli i profesji....żenadaData dodania komentarza: 11.02.2025, 14:09Źródło komentarza: Łaszczów: "Na tych krzyżach nie powinno być orzełków". Problem po renowacji na cmentarzuAutor komentarza: wikaryTreść komentarza: proboszcz w Łaszczowie cha cha cha to Żart ????Data dodania komentarza: 11.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Łaszczów: "Na tych krzyżach nie powinno być orzełków". Problem po renowacji na cmentarzuAutor komentarza: ZewTreść komentarza: A który to ten gruby, grubszy czy najgrubszy ?Data dodania komentarza: 11.02.2025, 10:42Źródło komentarza: Mircze: Mieszkańcy zyskali nowego lekarza. Gmina starała się o niego kilka latAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: Muszka ależ Ty mądra,Twoja mądrość jeszcze troszkę przegoni mądrość Agaci,Twojej nowej kumpeli od złotych myśli. Oglądając sesję to tam tak nie błyszczysz siedzi Pani jak ma tureckim kazaniu nic nie rozumiejąc tylko krzyczy dla swoich korzyści. A Mieszkańcy zaufali i wybrali...dobrze,że ja nie głosowałem na Panią bo z innego okręgu jestem,bo mieć taką radną to hańba. Gdzie Pani jest? Proszę wyjść do Mieszkańców do sąsiadów którzy potrzebują pomocy.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:49Źródło komentarza: Trzeszczany: Były wójt doniósł, obecna wójt oskarżona. Grozi jej od 1 roku do lat 10 pozbawienia wolnościAutor komentarza: ZdegustowanyTreść komentarza: W obecnej sytuacji problemów pocovidowych, zwiększenia przypadkow na choroby płuc ten oddział to powinien być priorytet. Jaki od,al wewnętrzny? Co to za cyrk? Chcą już nas usmiercać jeśli ktoś zachowuje?Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:40Źródło komentarza: Zamojski szpital potwierdza: specjaliści złożyli wypowiedzenia. Co dalej z pulmonologią?
Reklama