Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 02:18
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 SUB, AKADEMIA ZAMOJSKA

Lubelskie na weekend. Odkrywanie Historii: Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach

W sercu Roztocza Wschodniego, wśród malowniczych krajobrazów, znajduje się miejsce o niezwykłej historii – ruiny cerkwi św. Paraskewy w Kniaziach. To ciche i tajemnicze miejsce, które kryje w sobie wiele opowieści z przeszłości.
Lubelskie na weekend. Odkrywanie Historii: Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach
Cerkiew w Kniaziach została uszkodzona podczas II wojny światowej i ostatecznie spalona w 1944 roku. Dziś pozostały jedynie jej majestatyczne ruiny.

Autor: Fot. Konrad Sinica

Cerkiew św. Paraskewy, zbudowana w latach 1798-1806, była świadkiem wielu ważnych momentów dla społeczności greckokatolickiej. Fundowana przez kniaziów lubyckich, potomków Wołochów, którzy w XV wieku otrzymali od księcia Siemowita IV uprzywilejowane, dziedziczne kniaziostwo, cerkiew ta była niegdyś centrum religijnym dla parafii liczącej aż 5500 wiernych.

Majestatyczne ruiny

Architektura cerkwi, zaprojektowana przez wybitnego architekta Szymona Tarnawskiego, wyróżniała się okrągłym kształtem na planie krzyża, co było rzadkością w tamtych czasach. Wnętrze zdobiły polichromie autorstwa Kunickiego i Skopowskiego, a także dzieła artystów szkoły krakowskiej Monastyrskiego i Kopystańskiego.

Niestety, losy wojenne nie oszczędziły tej pięknej świątyni. Cerkiew została uszkodzona podczas II wojny światowej i ostatecznie spalona w 1944 roku. Dziś pozostały jedynie jej majestatyczne ruiny, które nadal budzą podziw i ciekawość odwiedzających.

Zwiedzając ruiny cerkwi św. Paraskewy, można poczuć atmosferę minionych lat. Miejsce to również przypomina o bogatej historii i kulturze, która kiedyś kwitła na tych ziemiach.

Zimna wojna

Dla tych, którzy chcą odwiedzić Kniazie i zobaczyć ruiny cerkwi, podróż jest stosunkowo prosta. Z Lubyczy Królewskiej w powiecie tomaszowskim wystarczy skręcić w ulicę Machnika, a następnie podążać szutrową drogą, która prowadzi do wsi. Spacer przez stary cmentarz, gdzie zachowało się ponad 100 kamiennych nagrobków, tworzy niesamowity, mistyczny klimat, który wprowadza w odpowiedni nastrój przed dotarciem do samych ruin.

Warto dodać, że przy ruinach cerkwi w Kniaziach kręcono sceny do filmu "Zimna wojna" , w którym zagrali między innymi Joanna KuligTomasz KotBorys SzycAdam Woronowicz.

Cerkiew w Kniaziach to miejsce, które łączy w sobie piękno natury i historii. Jest to przestrzeń, która pozwala na chwilę refleksji i daje możliwość zanurzenia się w przeszłości, która pomimo upływu czasu, wciąż pozostaje żywa w pamięci tych murów. Zapraszamy do odwiedzenia i odkrywania tego wyjątkowego zakątka Roztocza.

Zobacz na mapie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 18.08.2024 17:47
Z cerkwi w Kniaziach to niedługo dużo nie zostanie, jak władza się nie zainteresuje. Niedawno się resztki chóru zawaliły.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy w dodatku
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wstydTreść komentarza: A jak upamiętni Żydów IZBICA, co zrobili z macewami leżącymi w krzakach.Data dodania komentarza: 15.10.2024, 14:56Źródło komentarza: Zamość: Uroczystości zaplanowane w rocznicę zagłady ŻydówAutor komentarza: OLIWIATreść komentarza: Łagodna temida HAŃBAData dodania komentarza: 15.10.2024, 14:13Źródło komentarza: Zamość: Były prezes skazany za wycieczki-łapówkiAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: skazany ? kpiny jakieśData dodania komentarza: 15.10.2024, 13:19Źródło komentarza: Zamość: Były prezes skazany za wycieczki-łapówkiAutor komentarza: Czytelnik RoztoczeTreść komentarza: Poszukiwania Trwaja z lądu i powietrza.Przeczesywanie lasów,obława przeszukania aut na drogach.Sugestia czytelnika ! Najłatwiej czepić się bądź wsiąść w wagon LHS-u.Trop urwany,zwierz nie wyniucha,sokiści nie pilnują pustych wagonów a pociąg jedzie.Gdzie siły i środki zadysponowane na tak długi odcinek kolejowy ? W polu...Data dodania komentarza: 15.10.2024, 11:52Źródło komentarza: Lubelskie: Bartłomiej Blacha wciąż na wolności. Tymczasem minister zwolnił szefa służby więziennejAutor komentarza: Michnik był u Putina z Rozenkiem i MilleremTreść komentarza: Boszewia wyjeData dodania komentarza: 15.10.2024, 09:48Źródło komentarza: Trzech chętnych chce kupić TVN. W tym węgierski biznesmenAutor komentarza: PolakTreść komentarza: tak płacisz jak jesteś normalny, czyli wielkie GData dodania komentarza: 15.10.2024, 09:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala wygrała pierwszą bitwę
Reklama