Cerkiew św. Paraskewy, zbudowana w latach 1798-1806, była świadkiem wielu ważnych momentów dla społeczności greckokatolickiej. Fundowana przez kniaziów lubyckich, potomków Wołochów, którzy w XV wieku otrzymali od księcia Siemowita IV uprzywilejowane, dziedziczne kniaziostwo, cerkiew ta była niegdyś centrum religijnym dla parafii liczącej aż 5500 wiernych.
![](https://sc.4media.com/data/aqwzxtvn/2025/01/16/12-67892248921ab.png)
Majestatyczne ruiny
Architektura cerkwi, zaprojektowana przez wybitnego architekta Szymona Tarnawskiego, wyróżniała się okrągłym kształtem na planie krzyża, co było rzadkością w tamtych czasach. Wnętrze zdobiły polichromie autorstwa Kunickiego i Skopowskiego, a także dzieła artystów szkoły krakowskiej Monastyrskiego i Kopystańskiego.
Niestety, losy wojenne nie oszczędziły tej pięknej świątyni. Cerkiew została uszkodzona podczas II wojny światowej i ostatecznie spalona w 1944 roku. Dziś pozostały jedynie jej majestatyczne ruiny, które nadal budzą podziw i ciekawość odwiedzających.
Zwiedzając ruiny cerkwi św. Paraskewy, można poczuć atmosferę minionych lat. Miejsce to również przypomina o bogatej historii i kulturze, która kiedyś kwitła na tych ziemiach.
![](https://static2.slowopodlasia.pl/data/wysiwig/cerkiew_w_kniaziach_3(1).jpg)
Zimna wojna
Dla tych, którzy chcą odwiedzić Kniazie i zobaczyć ruiny cerkwi, podróż jest stosunkowo prosta. Z Lubyczy Królewskiej w powiecie tomaszowskim wystarczy skręcić w ulicę Machnika, a następnie podążać szutrową drogą, która prowadzi do wsi. Spacer przez stary cmentarz, gdzie zachowało się ponad 100 kamiennych nagrobków, tworzy niesamowity, mistyczny klimat, który wprowadza w odpowiedni nastrój przed dotarciem do samych ruin.
Warto dodać, że przy ruinach cerkwi w Kniaziach kręcono sceny do filmu "Zimna wojna" , w którym zagrali między innymi Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc i Adam Woronowicz.
Cerkiew w Kniaziach to miejsce, które łączy w sobie piękno natury i historii. Jest to przestrzeń, która pozwala na chwilę refleksji i daje możliwość zanurzenia się w przeszłości, która pomimo upływu czasu, wciąż pozostaje żywa w pamięci tych murów. Zapraszamy do odwiedzenia i odkrywania tego wyjątkowego zakątka Roztocza.
![](https://static2.slowopodlasia.pl/data/wysiwig/cerkiew_w_kniaziach(1).jpg)
Napisz komentarz
Komentarze