Historię osadzonego w Zamościu w 1824 r. majora Waleriana Łukasińskiego będzie można poznać dzięki unikalnym eksponatom pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, Archiwum Państwowego w Zamościu, Filmoteki Narodowej oraz kolekcji prywatnych. Autorem scenariusza wystawy jest dr Jacek Feduszka.
Wystawa prezentuje życie i dziedzictwo Waleriana Łukasińskiego w trzech odsłonach: jego działalność przed uwięzieniem, osadzenie w Zamościu oraz późniejsze upamiętnienie jego losów. Znajdą się tu archiwalne dokumenty, grafiki, rzeźby i medale, które przeniosą zwiedzających w atmosferę XIX w.
PRZECZYTAJ TEŻ: Krasnobród: W Alei Mistrzów Polskiej Ilustracji nowi ilustratorzy
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 6 września o godz. 14 w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” przy ul. Zamkowej. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Księżna Łowicka” z 1932 r., w którym rolę Łukasińskiego gra Józef Węgrzyn. Ekspozycja, którą będzie można oglądać do lutego przyszłego roku, pozwoli lepiej zrozumieć, kim był Walerian Łukasiński, jakie wartości reprezentował i w jaki sposób przyczynił się do kształtowania polskiej tożsamości narodowej.
Pomiędzy Starą Bramą Lwowską a Nadszańcem znajduje się tzw. cela Waleriana Łukasińskiego. Na ścianie wisi tablica z płaskorzeźbą majora przykutego do armaty. Wykonał ją kapitan Stanisław Kozubka w 1924 r., a więc w setną rocznicę osadzenia Łukasiewicza w twierdzy. Pod płaskorzeźbą znajduje się inskrypcja: „Nie ma mocy, która by zmogła miłość Ojczyzny prawdziwą”. Walerian Łukasiński jest też patronem przylegającej do tego miejsca ulicy, jego imię nosi też jedna ze spółdzielni mieszkaniowych.
Napisz komentarz
Komentarze