Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:39
Reklama
Reklama

Zamość: Waleriana Łukasińskiego przypadki

Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” zapraszają na otwarcie nowej wystawy czasowej „Walerian Łukasiński w 200. rocznicę uwięzienia w twierdzy zamojskiej”.
Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” zapraszają na otwarcie nowej wystawy czasowej „Walerian Łukasiński w 200. rocznicę uwięzienia w twierdzy zamojskiej”.
Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” zapraszają na otwarcie nowej wystawy czasowej „Walerian Łukasiński w 200. rocznicę uwięzienia w twierdzy zamojskiej”.

Historię osadzonego w Zamościu w 1824 r. majora Waleriana Łukasińskiego będzie można poznać dzięki unikalnym eksponatom pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, Archiwum Państwowego w Zamościu, Filmoteki Narodowej oraz kolekcji prywatnych. Autorem scenariusza wystawy jest dr Jacek Feduszka.

Wystawa prezentuje życie i dziedzictwo Waleriana Łukasińskiego w trzech odsłonach: jego działalność przed uwięzieniem, osadzenie w Zamościu oraz późniejsze upamiętnienie jego losów. Znajdą się tu archiwalne dokumenty, grafiki, rzeźby i medale, które przeniosą zwiedzających w atmosferę XIX w.

PRZECZYTAJ TEŻ: Krasnobród: W Alei Mistrzów Polskiej Ilustracji nowi ilustratorzy

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 6 września o godz. 14 w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” przy ul. Zamkowej. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Księżna Łowicka” z 1932 r., w którym rolę Łukasińskiego gra Józef Węgrzyn. Ekspozycja, którą będzie można oglądać do lutego przyszłego roku, pozwoli lepiej zrozumieć, kim był Walerian Łukasiński, jakie wartości reprezentował i w jaki sposób przyczynił się do kształtowania polskiej tożsamości narodowej.

Pomiędzy Starą Bramą Lwowską a Nadszańcem znajduje się tzw. cela Waleriana Łukasińskiego. Na ścianie wisi tablica z płaskorzeźbą majora przykutego do armaty. Wykonał ją kapitan Stanisław Kozubka w 1924 r., a więc w setną rocznicę osadzenia Łukasiewicza w twierdzy. Pod płaskorzeźbą znajduje się inskrypcja: „Nie ma mocy, która by zmogła miłość Ojczyzny prawdziwą”. Walerian Łukasiński jest też patronem przylegającej do tego miejsca ulicy, jego imię nosi też jedna ze spółdzielni mieszkaniowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama