Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

8 września, już po raz piąty, w malowniczej scenerii Zagrody Sitarskiej odbył się Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego.
Biłgoraj: Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego
Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego zaprezentował widowisko "Przyjma".

To wyjątkowe wydarzenie promowało lokalną kulturę i tradycje. W ramach przeglądu zaprezentowały się zespoły obrzędowe, które oczarowały widzów autentycznymi tańcami, pieśniami oraz zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. 

W przeglądzie wystąpiło pięć zespołów. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego zaprezentował widowisko "Przyjma". Przyjma to dawne określenie sieroty lub starszej samotnej osoby, którą dalsza rodzina lub obcy ludzie przyjmują pod swój dach i zapewniają jej utrzymanie w zamian za pomoc w gospodarstwie.

W wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Łazor widzowie zobaczyli widowisko „Jak to dawniej bywało – zmówiny”. Był to krótki obraz z życia codziennego ludzi żyjących na wsi z czasów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Sztuka przedstawiła sytuację pewnej wiejskiej rodziny, w której to ważą się losy jednej z córek odnośnie zamążpójścia. 

Teatrzyk szkolny U-12 ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie zaprezentował widowisko "Pasionki" dotyczący pasania krów na łące. Widowisko przybliżyło zwyczaje i wierzenia mieszkańców dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. 

Zespół „Zorza” z Dereźni zaprezentował widowisko „Świenty od wszystkiego”. Akcja widowiska odbywała się przy przydrożnej kapliczce św. Antoniego do którego przychodzą ze swoimi problemami mieszkańcy wsi. Pokazało również zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych. Ponadto pomiędzy przedstawieniami wystąpiła Kapela Ludowa „Krążałka” z utworami ludowymi z regionu biłgorajskiego i Lubelszczyzny, które zebrał i opracował Jan Szymaniak.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Jego celem jest zarówno aktywizacja okolicznych zespołów obrzędowych, jak i wzbudzenie zainteresowania lokalną kulturą pośród mieszkańców Biłgoraja i okolic.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Patronat nad wydarzeniem objął starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawowała "Kronika Tygodnia".

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama