To wyjątkowe wydarzenie promowało lokalną kulturę i tradycje. W ramach przeglądu zaprezentowały się zespoły obrzędowe, które oczarowały widzów autentycznymi tańcami, pieśniami oraz zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
W przeglądzie wystąpiło pięć zespołów. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego zaprezentował widowisko "Przyjma". Przyjma to dawne określenie sieroty lub starszej samotnej osoby, którą dalsza rodzina lub obcy ludzie przyjmują pod swój dach i zapewniają jej utrzymanie w zamian za pomoc w gospodarstwie.
W wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Łazor widzowie zobaczyli widowisko „Jak to dawniej bywało – zmówiny”. Był to krótki obraz z życia codziennego ludzi żyjących na wsi z czasów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Sztuka przedstawiła sytuację pewnej wiejskiej rodziny, w której to ważą się losy jednej z córek odnośnie zamążpójścia.
Teatrzyk szkolny U-12 ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie zaprezentował widowisko "Pasionki" dotyczący pasania krów na łące. Widowisko przybliżyło zwyczaje i wierzenia mieszkańców dziewiętnastowiecznej polskiej wsi.
Zespół „Zorza” z Dereźni zaprezentował widowisko „Świenty od wszystkiego”. Akcja widowiska odbywała się przy przydrożnej kapliczce św. Antoniego do którego przychodzą ze swoimi problemami mieszkańcy wsi. Pokazało również zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych. Ponadto pomiędzy przedstawieniami wystąpiła Kapela Ludowa „Krążałka” z utworami ludowymi z regionu biłgorajskiego i Lubelszczyzny, które zebrał i opracował Jan Szymaniak.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Jego celem jest zarówno aktywizacja okolicznych zespołów obrzędowych, jak i wzbudzenie zainteresowania lokalną kulturą pośród mieszkańców Biłgoraja i okolic.
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Patronat nad wydarzeniem objął starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawowała "Kronika Tygodnia".
Napisz komentarz
Komentarze